L'edifici està gairebé ple!

154 Grand St

154 Grand St.
   New York, NY 10013

4.12 58 Reviews

Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

L'edifici està gairebé ple!
154 Grand St
154 Grand St
154 Grand St. New York NY 10013
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk
 • Soho Office Space
  Oficina privada
 • Soho Office Space
  Exterior de l'edifici
 • Treball cooperatiu a Soho
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk
 • Soho Office
  Passadís interior
 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • Soho Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • Soho Office Space
  Inspira't amb els elements de disseny creatius i únics de cada espai.
 • Sala de conferències de Soho
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • Sala de conferències de Soho
  Sala de conferències gran
 • Soho Office Space
  Disseny interior únic
 • Soho Office Space
  Exterior de l'edifici
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk
 • Treball cooperatiu a Soho
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk

Finding Coworking Space in Soho

In a handsome tenement-style building at the crossroads of Soho, Nolita, Little Italy, and Chinatown, this New York coworking space was the very first location to be opened by WeWork. Our six floors of space feature exposed brick, towering columns, and huge windows. Members who make their home here—many of them creative agencies accompanied by a broad range from other industries—appreciate that the area is a convenient hub, with most major subway lines nearby. If you’re looking for a convenient downtown location, a vibrant mix of companies, and a strong sense of history, it’s hard to beat this New York coworking space.

Lloc de treball disponible

Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.060 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Inscriu-te per 470 $/mes

Ubicació

154 Grand St. New York, NY 10013
 • Trànsit proper

 • metro icon
  6, N, Q, R, J, Z, B, D
 • parking icon
  174 Hester Street ($475.00/month or $40/day)
 • freeway icon
  Canal Street, Broadway
 • bus icon
  Broadway/Grand: M5, Bowery/Grand: M103
 • bike icon
  Storage available. Citi Bike station at Howard St and Centre St.

Serveis

 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • Soho Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • Soho Office Space
  Inspira't amb els elements de disseny creatius i únics de cada espai.
 • Sala de conferències de Soho
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • Soho Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • Sala de conferències de Soho
  Sala de conferències gran
 • Soho Office Space
  Disseny interior únic
 • Soho Office Space
  Exterior de l'edifici
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk
 • Treball cooperatiu a Soho
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Soho
  Lloc de treball Hot Desk

Les singularitats d'aquest edifici

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.


Serveis inclosos

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 154 Grand St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • TGIM: Motown & Waffles
 • Vision Board Making
 • Brami Beans & Beer
 • FREE 5-min Aromatherapy Hand Massages
Som aquí per ajudar-te
Courtney W.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.12 58 Reviews

Lisa Wilson
Maig 11
What a cool idea for smaller businesses that don't need a whole office space to themselves. Many businesses side by side, sharing communal large meeting rooms, and just using what they need to conduct business. I wish more people had t... Read more What a cool idea for smaller businesses that don't need a whole office space to themselves. Many businesses side by side, sharing communal large meeting rooms, and just using what they need to conduct business. I wish more people had that community mentality.
Anthony Marra
Desembre 16
Beautiful work space
Karlie Kechele
Octubre de 10
I love working in the SoHo WeWork location. It's located in a great part of Manhattan and it's a beautiful brick building with lots of charm. The other WeWork members here really make the place feel like a community. And best of all, the... Read more I love working in the SoHo WeWork location. It's located in a great part of Manhattan and it's a beautiful brick building with lots of charm. The other WeWork members here really make the place feel like a community. And best of all, the staff is caring and hardworking. Courtney is a great manager and Allana and Damian are incredibly diligent. They work well as a team and keep the building in great shape! Love this place
Mike Fung
Novembre 27
Best WeWork location in New York City. Was hanging with the good people at Chinatown Bureau today. They’re killing it and doing awesome things.
Annie Valant
Octubre de 10
It's the original WeWork and it is in an old factory building so it has really cool character. The staff is always so helpful and friendly!
JP Linguistics
Octubre de 6
Best Place in NYC! The WeWork SoHo is the place you want to have as a great business location. The staff is beyond helpful and the building has the SoHo charm everyone is looking for. Our Clients are always excited to come see us and spe... Read more Best Place in NYC! The WeWork SoHo is the place you want to have as a great business location. The staff is beyond helpful and the building has the SoHo charm everyone is looking for. Our Clients are always excited to come see us and spend a bit of time in this building thanks to the staff nice & helpful attitude. I definitely recommend it if you want to have fun while doing something great. LOVE YOU WW Soho!
Eric Baumel
Octubre de 4
Great space in a great location. Convenient to public to subways, Citi Bikes and a wide variety of restaurants and shops. I believe this is the original WeWork. The team of community managers are friendly and efficient. The support sta... Read more Great space in a great location. Convenient to public to subways, Citi Bikes and a wide variety of restaurants and shops. I believe this is the original WeWork. The team of community managers are friendly and efficient. The support staff does a great job.
Sam Jiang
Octubre de 4
Been working here for 2 years - awesome location, wonderful people, and tons of events! Regular member appreciation breakfasts/lunches/dinners (free food! unlimited beer!) and networking events every week. Free massage sessions, book ex... Read more Been working here for 2 years - awesome location, wonderful people, and tons of events! Regular member appreciation breakfasts/lunches/dinners (free food! unlimited beer!) and networking events every week. Free massage sessions, book exchanges, and local restaurant promotions have happened more than once, all thanks to the current team of Courtney, Damian, and Allana! Always accessible, always friendly, always there in times of need - they offer an unparalleled level of customer service, always with a humble, down-to-earth attitude that has come to be a trademark of the WeWork brand as I know it. Everybody working in the buiding, from the members to the WeWork staff to even the cleaning staff (Toya, Hiridi, Evelyn - you guys rock) is bright and positive and contributes to the vibrant community that is WeWork Soho. I've worked at a few different WeWork locations before, and this one has offered the best community experience by far. So yes, 5 stars hands down.
U Bawa
Octubre de 5
Best WeWork. Great staff. Beautiful building. Amazing events break up the day. Professional atmosphere (people work here) and terrific vibe. Highly recommended to anyone looking to have fun + get work done.
Daniel Gabbay
Octubre de 10
I have had an office at this location since the beginning of 2015. This is actually the first WeWork location and I think that's why it has so much charm. The main reason I never moved my office from here is because it's on the bottom ti... Read more I have had an office at this location since the beginning of 2015. This is actually the first WeWork location and I think that's why it has so much charm. The main reason I never moved my office from here is because it's on the bottom tip of Nolita and the food around here is fantastic. Also Courtney (the community manager) has a very calming demeanor on top of being a quality human being.
Matt Flyzik
Octubre de 10
Great WeWork location. Convenient to 2 CitiBike stations and 2 Subway stops. Plenty of coffee shops, delis, and restaurants nearby for lunch or an after work drink. Historic building with a true NYC feel (brick walls, exposed pipes, hard... Read more Great WeWork location. Convenient to 2 CitiBike stations and 2 Subway stops. Plenty of coffee shops, delis, and restaurants nearby for lunch or an after work drink. Historic building with a true NYC feel (brick walls, exposed pipes, hardwood floors). Large windows that let in plenty of sunlight. The staff are great and create a real sense of community
john devaynes
Juliol 20
great people
Enrique E. Facundo
Octubre de 10
Great place to work. Staff is super helpful and they provide coffee, fruit water, and regular water (hot or cold). The other companies that work here help create a very professional atmosphere. They also host fun events several times a w... Read more Great place to work. Staff is super helpful and they provide coffee, fruit water, and regular water (hot or cold). The other companies that work here help create a very professional atmosphere. They also host fun events several times a week. All in all, this has been a great co-working space. My only quibble is that printing can be a bit tedious.
Dennis McDaid
Octubre de 3
Fun office vibe while remaining professional.
Jason Menkes
Octubre de 10
Great space and great location, but it's really the staff that makes it perfect.

Load more

What Makes WeWork’s Soho Shared Office Unique?

This 1910 building set the tone for all WeWork locations to follow, introducing a fresh perspective to historic office space. We personally soda-blasted the brick walls to scrub them back to their natural beauty, revealing a beautiful patina on the old-school original elevator. A layout with only one central hallway on each floor enables light to penetrate every room, and our central stone fire stair is an impressive sight. With a pet-friendly policy, unusual ground-floor lounge, and wide swaths of desks available for growing teams, our location on Grand Street is a big draw for your business.

Ubicacions properes