L'edifici està gairebé ple!

109 S 5th St

109 S 5th Street
   Brooklyn, NY 11249

4.54 58 Reviews

Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

L'edifici està gairebé ple!
109 S 5th St
109 S 5th St
109 S 5th Street Brooklyn NY 11249
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  Entrance to building
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  Escala interior
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a South Williamsburg
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  Cuina
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • Sala de conferències de 109 S 5th St
  Sala de conferències
 • 109 S 5th St Office Space
  Cabina telefònica
 • Treball cooperatiu a 109 S 5th St
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna

Coworking in South Williamsburg

The freshest iteration of a renovated garment warehouse, our South Williamsburg coworking space has industrial vibes on all seven levels. With a sweet location in one of Brooklyn’s most popular neighborhoods, it’s the place to be for those who like to keep things more low-key in the outer boroughs, but still want access to plenty of bars and restaurants. Strolling under the bridge leads to street art and river parks, providing creatives and startups with plenty of inspiration. For drivers, there’s easy parking, and immediate access to the BQE and Williamsburg Bridge. MTA commuters find the Marcy Avenue J, M, and Z subway station close by. Grow your business in one of New York’s hippest neighborhoods at WeWork South Williamsburg.

It’s an exciting area, with tons of bars and restaurants in every direction. There’s parking in the area, and easy access to the Brooklyn-Queens Expressway and the Williamsburg Bridge. The Marcy Avenue J, M, and Z subway station is a 10-minute walk from the building. Expand your business in one of New York’s most sought-after neighborhoods at WeWork South Williamsburg.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

des de 730 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 430 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

109 S 5th Street Brooklyn, NY 11249
 • Trànsit proper

 • metro icon
  J, M, Z
 • freeway icon
  Williamsburg Bridge, 278

Serveis

 • 109 S 5th St Office Space
  Cuina
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • Sala de conferències de 109 S 5th St
  Sala de conferències
 • 109 S 5th St Office Space
  Cabina telefònica
 • Treball cooperatiu a 109 S 5th St
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna
 • 109 S 5th St Office Space
  zona comuna

Les singularitats d'aquest edifici

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?


Serveis inclosos

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 109 S 5th St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Wine Down Meditation
Som aquí per ajudar-te
Jorge E.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.54 58 Reviews

Sherman Charley
22 de juny de 2019
I attended a business function located within.
John Galt
9 de maig de 2018
Great place to work recommend it 100%
Adva Zair
March 2, 2018
A lot of space, great design, and communal and friendly atmosphere!
Daniel Sutcliffe
February 24, 2018
Awesome location and even better appointed WeWork with more than average space.
Mario Garcia
July 23, 2018
Good
Chip Kennedy
January 28, 2018
Great co-working space and even better event space!! Extraordinarily well designed common areas and right of the bridge!
K Starling
January 18, 2018
Great amenities and a very comfortable work space. Plenty of areas for private phone calls and small meetings.
Lisa Rogers
27 de juny de 2017
Very friendly atmosphere
jay raw
December 6, 2017
Very cool spot
Thaina Flores
30 de novembre de 2017
Beautiful working space. Amazing environment. Considering renting myself a small office
Carlos Andrés Laguna
August 8, 2018
I’m a Colombian we work’s member, I decided to visit this co-working place because I love its filosofy, it’s culture and it’s friendly team. The people was awesome, definitely it’s my glocal office.
Twenty Osix
18 de novembre de 2017
Really cool we work located in South Williamsburg cool place to get a coffee if you're walking by the area
Mitchell Drew
August 23, 2018
This WeWork location just saved my day after what could’ve been a horrible day for me. I had an incredibly important presentation to give over a virtual meeting this morning, and I had already spent a few hours trying to find a reliable ... Read more This WeWork location just saved my day after what could’ve been a horrible day for me. I had an incredibly important presentation to give over a virtual meeting this morning, and I had already spent a few hours trying to find a reliable internet connection in my area of Brooklyn with no luck. There was some kind of outage that knocked out internet at my apartment and in all surrounding coffee shops. Desperate, I called the WeWork corporate office and showed up at the South Williamsburg location. After explaining my situation and the importance of this meeting, both corporate and Jordan at the location’s front desk were so understanding and helpful, and they got me set up in a conference room just as my meeting was supposed to begin. The meeting was a success, and I owe so much to WeWork for helping me make it happen, not only with their reliable WiFi but, more importantly, with their generosity and compassion. I cannot overstate how big a deal this was to me. If I ever need a rented workspace for anything again in the future, I now know exactly who to turn to. WeWork, you’ve made a loyal customer for life today! I will be singing your praises to anyone and everyone I know who may need your services in the future.
Irum Abidi
31 d'octubre de 2017
I love working out of this location of South Williamsburg, everyone here has a great vibe and I get a lot done every day because of it. The breakfast's every Monday is such a motivational kick to the rest of the week. The WeWork staff ar... Read more I love working out of this location of South Williamsburg, everyone here has a great vibe and I get a lot done every day because of it. The breakfast's every Monday is such a motivational kick to the rest of the week. The WeWork staff are all very amiable and hard working. (Thank you guys for always being there to help us out.) Overall, my experience here has been awesome.
Maison Jones
1 de maig de 2017
Helpful

Load more

What Makes WeWork South Williamsburg Office Space So Unique?

First a guitar factory, then a textile plant, this office space has always been a place where things are made. We’re keeping the tradition alive with designs that capture that spirit. With every visual nuance, you see the effort put into crafting beauty—talk about motivation. The space features a wellness room for new mothers, an in-house coffee bar with its own barista, and upgraded conference rooms suited for photographers or audio technicians. Plus, we’re dog friendly. WeWork South Williamsburg keeps your creative juices flowing.

Ubicacions properes