WeWork

349 5th Ave

349 5th Avenue New York NY 10016


Door op bovenstaande knop te klikken ga je akkoord met onze Servicevoorwaarden en verklaar je dat je ons Privacybeleid hebt gelezen en begrepen.
Je leert WeWork het beste kennen door er zelf rond te kijken!
Plan hierboven een bezoek. Of bel ons op: 646-491-9060

349 5th Ave

Manhattan, New York City

Adres

Finding Empire State Coworking Office Space

WeWork’s Empire State coworking space is a six-level spectacle in one of Manhattan’s busiest commercial corridors. But it’s not just media and public relations companies that make their home here. A healthy range of companies from diverse industries have set up shop, large and small. Getting around couldn’t be simpler, with the N, Q, R, B, D, F, and M trains departing from Herald Square. After work, take your team out to karaoke at Radio Star to celebrate a big win, or choose from a great beer selection at the Ginger Man—both nearby. When you need professional amenities, a great location, and a friendly vibe, consider this New York coworking space.

Unique Office Space at WeWork Empire State

WeWork Empire State ups the ante with amenities and vibes you won’t find in other office spaces. Each floor has a different color scheme that permeates the space and adds tons of energy, reinterpreting architectural details in a fresh way. Need a pro-level recording studio for your company’s podcast? What about a screening room to present your latest campaign to prospective clients? Or maybe just a serene place to meditate? They’re all here at this New York coworking hub, plus plenty more. For one of New York’s most memorable views, look straight up: the Empire State Building sits just across the street. All in all, WeWork Empire State is exactly where you need to be.

Meer informatie

Hoeveel kost het?

Bureaus
Startprijs?
Privékantoren
Startprijs?
1 werkplek
$820 p/mnd
2 plekken
$1,570/mo
3 plekken
$2,220/mo
4 plekken
$2,500/mo
6 plekken
$3,450/mo

Locatie

349 5th Avenue New York NY 10016
Vervoer in de buurt
icon-Metro
B, D, F, M, N, Q, R, 6
icon-parking
GGMC Parking, located at 32nd & 5th ($31 for all day parking)
icon-highway
Lincoln Tunnel
icon-bus
M34
icon-Bike
There is a CitiBike station 3 blocks away, on 37th & 5th

Voorzieningen gebouw

  • Professionele & sociale evenementen
  • Van workshops tot expertpanels en kaasproeverijen: ons programma helpt bij het opbouwen van een sterke teamcultuur.
  • Schoonmaakdienst
  • Onze schoonmaakdienst houdt de gemeenschappelijke ruimtes, vergaderruimtes en privékantoren op ieder moment netjes.
  • Snelle breedbandverbinding
  • Maak gebruik van bedrade ethernetverbindingen en veilige wifi-verbindingen, inclusief IT-ondersteuning en de mogelijkheid om in te loggen als gast.
  • Personeel ter plaatse
  • Ons team staat de hele werkweek voor u klaar, van receptiediensten tot persoonlijke ondersteuning.
  • Unieke gemeenschappelijke ruimtes
  • Deze lounges zijn het kloppende hart van onze locaties. Het zijn echte leefruimtes, die zijn ontworpen voor creativiteit, comfort en productiviteit.
  • Telefoonhokjes
  • Deze geluiddichte nissen vormen comfortabele plekken voor privégesprekken en videochats.
  • Vergaderruimten
  • Speciale vergaderruimtes zijn voorzien van audiovisuele apparatuur en onverwachte details zoals met de hand ontworpen behang en marmeren tafels.
  • Ambachtelijk geroosterde koffie
  • De hele dag alert met een oneindige voorraad vers geroosterde koffie.
  • Afdrukvoorzieningen
  • Iedere verdieping heeft een eigen ruimte met een geavanceerde printer, kantoorbenodigdheden en een papierversnipperaar.
  • Fruitwater
  • Verfrissend fruitwater, zodat jij en je gasten de hele dag voldoende water drinken.

Unique Office Space at WeWork Empire State

WeWork Empire State ups the ante with amenities and vibes you won’t find in other office spaces. Each floor has a different color scheme that permeates the space and adds tons of energy, reinterpreting architectural details in a fresh way. Need a pro-level recording studio for your company’s podcast? What about a screening room to present your latest campaign to prospective clients? Or maybe just a serene place to meditate? They’re all here at this New York coworking hub, plus plenty more. For one of New York’s most memorable views, look straight up: the Empire State Building sits just across the street. All in all, WeWork Empire State is exactly where you need to be.

  • Meditatieruimte
  • Onbemande marktkraam
  • With a convenience store right in your space, you’ve always got snacks and drinks at hand for a quick fuel-up.
  • Filmzaal
  • Opnamestudio
Tot je dienst

Jeremy Seftel

New York City

Het Community Management-team drukt een persoonlijke, professionele stempel op elk WeWork-gebouw, en streeft ernaar om onze leden zo goed mogelijk te ondersteunen.