Byggnaden är nästan full!

240 Richmond St W

240 Richmond Street W
Toronto, ON M5V 1V6

Är du intresserad av den här byggnaden?

Vill du hellre göra ett besök på plats?

Kontakta en av våra representanter.

 • Richmond Street West Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 240 Richmond St W Delad arbetsplats
  Community-bar
 • Richmond Street West Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • Richmond Street West Delad arbetsplats
  Kök
 • 240 Richmond St W Delad arbetsplats
  Building Entrance
 • Richmond Street West Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på gällande krav på social distansering när du letar efter ett utrymme.

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Städtjänster
 • Beröringsfria behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Parkering
 • Hundvänligt
 • Cykelförvaring
 • Friskvårdsrum
 • Evenemangsutrymme

En hälsosammare arbetsplats

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer

Plats

240 Richmond Street W Toronto, ON M5V 1V6
 • Närliggande transporter

 • Osgoode Station
 • Between University Avenue and Spadina
 • Cykelförvaring tillgänglig

Evenemang

Vill du lära dig något nytt, få inspiration eller helt enkelt koppla av? Här är det alltid något på gång. Här är våra senaste evenemang:

 • Pride Month: Craig's Cookies
 • Aisle 24

Reinventing Richmond Street Office Space

Looking for workspace right in the heart of Toronto’s tech hub? WeWork Richmond Street West is six full floors of private offices, coworking space, and meeting rooms in a beautiful 100-year-old building. Give your business organic opportunities with a community of forward-thinking companies, networking events, and the local neighborhood’s surging economy. Right around the corner from Osgoode St... Read more Looking for workspace right in the heart of Toronto’s tech hub? WeWork Richmond Street West is six full floors of private offices, coworking space, and meeting rooms in a beautiful 100-year-old building. Give your business organic opportunities with a community of forward-thinking companies, networking events, and the local neighborhood’s surging economy. Right around the corner from Osgoode Station, WeWork Richmond Street West makes commuting a breeze, and offers plenty of delicious options for team lunches. This is a space that supports your good ideas.

Meet Your Future Workspace, WeWork Richmond Street West

We can’t build the future without understanding our history, and nowhere is that more evident than at WeWork Richmond Street West. The industrial vibe of this legacy building sets the foundation for our Richmond Street office space, while details like dedicated event space, bike storage, and showers bring it up to date for the modern professional. Enjoy room for focus, brainstorming, hosting events, and collaborating, plus custom art, exposed brick, and expansive windows. At WeWork Richmond Street West, we’re starting something special.

Så tycker andra om oss

4.4 | 54 Google-recensioner

Clarence Qian
February 28, 2021
Nice office!
Alexandros Koufidakis
March 8, 2020
One of the best WeWork facilities in Toronto.
Holly Whimsy
February 25, 2020
Amazing look. Great places to work alone and with your team. Amazing communal kitchen with super friendly and helpful staff that are quick to notice your need for assistance. World highly recommend this place of work!!
Hovsep Seraydarian
September 9, 2019
Great place to work and connect with likeminded people.
Lilly Wang
September 4, 2019
Amazing place to work and chill! :D
Rico Christoph
July 26, 2019
An amazing place to sit and write, brainstorm, or read. Beautifully curated space full of extremely talented people plugging away at their work. With an endless supply of coffee and beer you'll never run out of fuel. Every staff member I... Read more An amazing place to sit and write, brainstorm, or read. Beautifully curated space full of extremely talented people plugging away at their work. With an endless supply of coffee and beer you'll never run out of fuel. Every staff member I've had a run in with has been courteous and friendly. If you can't tell, I simply can't say enough positive things about this place, absolutely love it.
Irina Ismailova
April 29, 2019
In the heart of downtown Toronto. Easily accessible by ttc and not far from the union go station. Great clean office space. And quite! They can set up your office space in no time. There are also possibility of getting a shared desk in t... Read more In the heart of downtown Toronto. Easily accessible by ttc and not far from the union go station. Great clean office space. And quite! They can set up your office space in no time. There are also possibility of getting a shared desk in the common areas. Have meeting room that are easy to book through their app or website.
Andrew Kalek
April 27, 2019
Amazing staff, beautiful space with a lot of warm wood and metal accents. Many options for the coffee (included in your membership)
Funmi Ayowole
April 20, 2019
Super equipped with all you need for meetings and work, great vibe...
Angel Rondon
March 5, 2019
An amazing creative open and inclusive environment. Love it. I'll be back soon. Can't wait
Jerry Vagabond
March 4, 2019
Very nice everything
Angela Guerra
February 14, 2019
Cool place to work! Nice atmosphere!
Ian Gresel
February 4, 2019
Nice office
Cameron Miller
January 9, 2019
Love the space, great atmosphere and motivating environment
Shawn Petrusich
December 8, 2018
Good co-working space
Hämta fler
Här för att hjälpa
Jason M.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

Byggnader i närheten