51 Melcher St

51 Melcher St
   Boston, MA 02210
Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

51 Melcher St
51 Melcher St
51 Melcher St Boston MA 02210
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • 51 Melcher St Office
  Exterior de l'edifici
 • 51 Melcher St Office Space
  zona comuna
 • 51 Melcher St Office Space
  Cabines telefòniques
 • 51 Melcher St Reception
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  zona comuna
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Reception
  Bar de la comunitat
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Office Space
  zona comuna
 • Sala de conferències de 51 Melcher St
  Sala de conferències
 • Sala de conferències de 51 Melcher St
  Sala de conferències
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  zona comuna

Rent coworking space Boston Seaport District

Originally a wool factory, our Boston office space features a unique industrial aesthetic thanks to soaring beamed ceilings, stout columns, and cement floors. Occupying five of the brick building’s nine floors, this coworking space boasts massive windows that let light flood into the colorful common areas. Offices at the back have unobstructed views of the Fort Point Channel. Resembling a sports bar, the basement level lounge is a great place to kick back after a day at the office.

The dog-friendly space attracts many creative types like photographers, designers, and architects, as well as established companies and some major corporations. It’s a short walk from the Rose Kennedy Greenway, where you’ll find an array of delicious food trucks. For happy hour, members recommend the nearby Trillium Brewing Company. Several parking garages are within five blocks of the building, and you’re a 10-minute walk from the subways, trains, and buses at South Station. For an easy commute, a downtown location, and an energetic vibe, try WeWork at 51 Melcher St.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

des de 820 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 470 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

51 Melcher St Boston, MA 02210
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Red line and silver line (South Station terminals)
 • parking icon
  Necco St. Garage ($21/day) and Channel Center Garage ($24/day)
 • freeway icon
  Summer Street, I-93, 90-East (to airport)
 • bus icon
  11
 • bike icon
  Storage available
 • ferry icon
  Rowes Wharf

Serveis

 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Reception
  Bar de la comunitat
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Office Space
  zona comuna
 • Sala de conferències de 51 Melcher St
  Sala de conferències
 • Sala de conferències de 51 Melcher St
  Sala de conferències
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • 51 Melcher St Office Space
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 51 Melcher St
  zona comuna

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Sala de projeccions

  Amb seients grans extracòmodes, són perfectes per compartir aquells vídeos que s'han de veure a la gran pantalla.

 • Jocs recreatius

  De vegades, l'única manera de ser productius és fer una pausa i jugar.


Serveis inclosos

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 51 Melcher St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Tax Relief Round Table
 • After Lunch Meditation
Som aquí per ajudar-te
Amy B.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Ressenyes de Google

Ding-Yu Huang
January 7, 2020
Good sharing space!
David Henry
July 26, 2016
Great working space with nice amenities, creative atmosphere, and convenient location
Kristy Thibodeau
March 6, 2015
I have friends that rent out space in WeWorks. It is a friendly, hip, modern-art themed rentable work rooms with full kitchens, wifi, office needs and for downtime you get ping pong, fooseball, XBox and Harpoon on tap. Pretty cool enviro... Read more I have friends that rent out space in WeWorks. It is a friendly, hip, modern-art themed rentable work rooms with full kitchens, wifi, office needs and for downtime you get ping pong, fooseball, XBox and Harpoon on tap. Pretty cool environment that allows for tons of networking.
Rich Keough
August 26, 2018
The energy in this part of town amazes. The Forte Point WeWork space is by far the best work environment I’ve ever experienced. Take everything you didn’t like about corporate offices and wave good bye. This is where you wanna be.
edgar quant
6 de novembre de 2016
Awesome place Friendly good Service
William Robbins
February 3, 2018
Awesome work experience
Jesper Bisgaard
5 d'octubre de 2017
Great office space for a small company. The staff is very friendly and helpfull, and the location has all the needed services for running a business.
Kate Lemmon
January 13, 2015
This is where I'm coming from: in March of 2014, I was about to finish grad school and trying to run my small business from my apartment. In theory, it sounds great-- set your own hours, work in your pajamas, etc. But I was used to the s... Read more This is where I'm coming from: in March of 2014, I was about to finish grad school and trying to run my small business from my apartment. In theory, it sounds great-- set your own hours, work in your pajamas, etc. But I was used to the structure that school provided, and my business was quickly descending into an unproductive slump. I looked into commercial space options and just couldn't afford the huge jump in overhead. I remembered reading about creative co-working spaces in a plane magazine, so I did a quick Google search and WeWork magically fell into my lap. I was a little bit hesitant to start working here because it's a bit of a trek for me (I live in Fenway), but I figured out I could get it down to a 30-min commute by taking the commuter rail from Yawkey. The office is very accessible since it's a five-minute walk from South Station, and I really love the atmosphere of the "commuter life" and being part of the energy of this area of town. The views are incredible, and there are so many great restaurants over here. I love hopping over to Congress St. to grab SweetGreen, Bee's Knees, Barrington Coffee, or Flour for lunch. And the (practically 24/7) post office is located between here and South Station, which helps me deliver my clients' packages lighting-fast. I started in the Labs area, which is essentially a large room with many desks. Once my business was a little more established, I made the move to a cozy one-person office. I couldn't be more in love with my space. I'm a big fan of the interior design, and I'm proud to bring my clients here because I feel that the space aligns well with my brand. They're impressed by the free coffee, tea, and beer on tap (although WeWork locks the tap on nights and weekends to prevent partying). There are lots of pleasant spaces scattered throughout the building, so if you get bored working at your desk, you can chill out in the kitchen, the floor lobby, the gorgeous main lobby, or the basement lounge. I've met some great people here, and this really helped me with the lonely aspect of running a business from home. I've formed great friendships and business partnerships-- once I traded a favor with a co-worker in exchange for business advice, which has immensely helped growth in the last few months. The internet is lighting fast (over 100 MB up and down), and the printer situation is rockin'-- I can send documents to a commercial color printer directly from my computer. I really enjoy being able to have mail delivered here, and I appreciate the added security of having a business address on all of my correspondence. I've become friends with the security guards on the first floor as well as the custodians, who keep this place immaculately clean. As far as Boston co-working goes, WeWork is definitely on the higher end of the price spectrum, perhaps partly because of the free beer? ;) However, it's been worth every penny for me to be here. It's helped me grow from a student to a true business owner, not only in practice but in mentality. When it's a one-man/woman-show, I really believe that extra environmental boost is the difference between success and failure.
Raffaele Del Sarto
10 d'octubre de 2014
Great shared workspace with great atmosphere and perks, I just moved my office there and absolutely love it!
Greg Hering
July 28, 2016
Had a meeting therr. It's palatial.
Bill Robbins
April 26, 2019
AMAZING office space and working atmosphere. The support staff are first class. Highly recommend this location for your office or business address
Adam Pritchard
15 de juny de 2017
Fun work environment and can't claim about the beer on tap.
Nicole Guercia
March 26, 2018
Couldn't say enough good things about this place! It is always immaculately clean, the amenities are top notch, and the staff are absolutely incredible! They have delicious fruit infused water on every floor, fun events that make creatin... Read more Couldn't say enough good things about this place! It is always immaculately clean, the amenities are top notch, and the staff are absolutely incredible! They have delicious fruit infused water on every floor, fun events that make creating corporate culture a breeze, and networking events monthly. The staff at this location know almost everyone by name and really create a fun environment to work in- they are also extremely receptive to suggestions and when you need help with something. Thank you WeWork Fort Point!!
Greg Buckley
April 27, 2016
We had a great time our first time there. We went for the Rails Bridge class. The instructors and staff were great.
John Barrett
26 de maig de 2017
Amics dels gossos

Load more

Ubicacions properes