1 St Katharine's Way

1 St. Katharine's Way
     London E1W 1UN

4.5 | 50 reviews

Är du intresserad av den här byggnaden?

Se tillgängliga utrymmen och boka online.

Visa tillgängliga arbetsutrymmen

Tala med en expert på arbetsutrymmen.

Ta kontakt
Ta kontakt

Fyll i dina uppgifter nedan för att komma i kontakt med en av våra representanter.

För- och efternamn.
Vi behöver detta för bekräftelser.
Ge oss ett sätt att ta kontakt.
Hur många personer behöver arbetsutrymme?
Genom att klicka på knappen ovan godkänner du våra Villkor och har läst och förstått vår Integritetspolicy
 • Tower Bridge Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 1 St Katharine's Way Delad arbetsplats
  Community-bar
 • Tower Bridge Delad arbetsplats
  Kök
 • Tower Bridge Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • Tower Bridge Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • Tower Bridge Delad arbetsplats
  Terrace

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på: För att hålla avstånd på arbetsplatsen rekommenderar vi dig att välja ett utrymme som rymmer dubbelt så många personer som ska närvara.
Privat kontor

Låsbara kontorsutrymmen för team av alla storlekar

1

from £990/mo

Privata skrivbord

Skrivbord i ett delat, låsbart kontor

from £600/mo

Hot Desk-medlemskap

Behovsanpassad tillgång till ett delat arbetsutrymme och gemensamma utrymmen

Plats

1 St. Katharine's Way London E1W 1UN
 • Närliggande transporter

 • metro icon
  Tower Hill and Tower Gateway
 • freeway icon
  Tower Bridge Road, Tower Hill
 • bike icon
  Communal bike storage available within building

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Utökad städning
 • Automatiska, sensordrivna behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Servicehundar är tillåtna
 • Utomhusutrymme
 • Cykelförvaring
 • Evenemangsutrymme
 • Duschar
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer ➝

Creating a healthier workplace

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer ➝

Evenemang

Vill du lära dig något nytt, få inspiration eller helt enkelt koppla av? Här är det alltid något på gång. Här är våra senaste evenemang:

 • Yoga with Caitlin
 • Abs Attack with Reset LDN
 • Pride Special: Tie Dye workshop with Tie Dye High Five
 • Stretch and Mobilise with Kat
 • Meditation with Michael
 • Monday Morning Motivator with Reset LDN
Här för att hjälpa
James H.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

What people are saying

4.5 | 50 Google reviews

Cameron Reeves
March 17, 2020
The best I've ever been to, for multiple reasons. Location is super awesome with one of the best views of any building in the area (not just WeWorks) and from both sides on the building! Tower of London, skyline buildings, the Katherine ... Read more The best I've ever been to, for multiple reasons. Location is super awesome with one of the best views of any building in the area (not just WeWorks) and from both sides on the building! Tower of London, skyline buildings, the Katherine Docks and more are all visible. The staff are extremely friendly and helpful, going out of their way to make my experience much easier. My card was having issues and the staff fixed it and gave me a new one without me even having to tell them! Plus the coffee is extremely nice, especially for London standards.
Michael Odeyemi
16 november 2019
Lovely place to work and very professional
Nataliya Karatkova
22 september 2019
Iconic views over Tower of London, Tower Bridge and the City. Had a good time and got some work done. Great coffee, views, vibes!
Anthony Beaumont
August 21, 2019
The best wework in London
Ryan Wibisono
August 13, 2019
Probably the best views in London with some really lovely people working there. Great for startups and large businesses alike, a great working space in a fantastic area of the city.
Bogomil Dimitrov
July 30, 2019
We work has a well thought of office space concept, but St Katharine's Way is a really great example with its unique views and a comforting feeling you get from being next to the quay.
Simone Buchanan
July 29, 2019
Love the vibe, great place to work
Spencer Hawken
March 27, 2019
Cool workspace with good facilities, went to an event to visit the Dozens investor meeting, well located opposite Tower Of London and within 3-4 minutes of different stations on different lines, easy enough for anyone to use for a pop-up... Read more Cool workspace with good facilities, went to an event to visit the Dozens investor meeting, well located opposite Tower Of London and within 3-4 minutes of different stations on different lines, easy enough for anyone to use for a pop-up office!!
A Hassan
March 8, 2019
Great office location
Javi M. Mateo - Traductor Jurado MAEUEC
March 6, 2019
Great environment and nice staff!
Meredyth Wolsky
March 6, 2019
This WeWork is fantastic. This has the best view of any WeWork I have been to so far. It had all of the amenities that you could ask including a barista on staff. There are plenty of phone booths and lots of space. There aren’t loads of ... Read more This WeWork is fantastic. This has the best view of any WeWork I have been to so far. It had all of the amenities that you could ask including a barista on staff. There are plenty of phone booths and lots of space. There aren’t loads of hot desks but there’s very nice communal areas.
Siddharth Menon
January 30, 2019
One of the coolest office spaces that I have worked in ! With a view like that, working from here just seems to get better and better !
Mark Banin
December 19, 2018
Probably my favourite WeWork location. I've held a few meet-ups here in the past. Amazing views over London and Tower Bridge. Great atmosphere inside too - this is one place you won't want to leave early!
haresh prajapati
11 november 2018
Good place to work for the people who love to work with people. Good office infrastructure, snacks, coffee, tea available. Open area desk is a good experience.
Kerstin Reichert
10 oktober 2018
Love WeWork. Amazing place to work and meet like minded people. Lovely office with a great view. Nice perks as well and a lot of events and talks. Quite an inspirational place to be at. Can highly recommend it to any company / startup lo... Read more Love WeWork. Amazing place to work and meet like minded people. Lovely office with a great view. Nice perks as well and a lot of events and talks. Quite an inspirational place to be at. Can highly recommend it to any company / startup looking for office space.
Load more

Office Space & Coworking Near Tower Bridge

Situated right in St. Katharine Docks, discover London office space with panoramic views over the city, Thames, and marina. WeWork Tower Bridge offers a modern coworking experience up on the top floors of a historic building. Members enjoy breaks out on our balcony, private offices that overlook all of London's landmarks, and unique event spaces. Commuting couldn’t be easier with nearby Tower Hill and Tower Gateway stations, not to mention on-site bike storage and showers. Finance, tech startups, and digital agencies appreciate this location for its mix of locals’ spots and visitor appeal. Join us at WeWork Tower Bridge, and get iconic inspiration right out your window.

Byggnader i närheten