655 Montgomery St

655 Montgomery Street
   San Francisco, CA 94111

4.65 45 Reviews

Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

655 Montgomery St
655 Montgomery St
655 Montgomery Street San Francisco CA 94111
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 655 Montgomery St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 655 Montgomery St
  zona comuna
 • Sala de conferències de 655 Montgomery St
  Sala de conferències
 • Treball cooperatiu a 655 Montgomery St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 655 Montgomery St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 655 Montgomery St
  Sala de conferències

Finding Jackson Square SF Office Space

Located across the street from the iconic TransAmerica Pyramid, WeWork Jackson Square sits on a bustling intersection that borders the Financial District, North Beach, Telegraph Hill, and Chinatown. Our shared office space on Montgomery Street occupies three floors of this 19-story post-modern building and is perfect for teams of all different sizes and workstyles. Getting here is easy with BART just a ten-minute walk away and parking and bike storage available in the building. Conveniently located across the street from historic Jackson Square, this location has a lot to offer with boutique shopping and a wealth of high-end restaurants like Kokkari and Kusakabe nearby. The Battery, a members-only club, is also a great spot for impressing clients. Long story short, WeWork Jackson Square just can’t be beat.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.210 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

En aquesta ubicació no hi ha escriptoris personals.

Ubicació

655 Montgomery Street San Francisco, CA 94111
 • parking icon
  Parking available
 • freeway icon
  Market Street, California Street, the Embarcadero
 • bus icon
  6 minute walk to Montgomery BART station, two blocks away from Sansome St & Sacramento St bus station (4, 27, 44), 11 minute walk to Embarcadero St. BART station.
 • bike icon
  Bike storage available

Serveis

Les singularitats d'aquest edifici

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Aparcament

  La vida és massa curta per perdre-la buscant lloc per aparcar. Desplaça't a la feina com un professional gràcies a la teva plaça de pàrquing. Els preus varien segons la ubicació.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Gimnàs

  Si el fer esport t'ajudar a fer la feina, gaudeix d'un gimnàs dins del mateix edifici o dins del complex d'edificis.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Espai exterior

  Des de balcons fins a terrats, els nostres espais a l'aire lliure són espais cuidats ideals per prendre un cafè, fer ioga, dinar o celebrar-hi reunions individuals.


Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 655 Montgomery St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Toast Tuesday
 • Financial Wellness - Finding opportunity in challenging times
 • How to Make WFH Successful
 • Employment Based Visas
 • Online Business Engagement
 • So you want to be a founder? Your first steps and decisions
Som aquí per ajudar-te
Marissa C.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.65 45 Reviews

Laura Faulkner
4 de novembre de 2019
I was visiting family in San Francisco and stopped by to work at WeWork for an afternoon at 655 Montgomery. I was able to complete so much work in this space. It had a friendly atmosphere and the best background music. There is a small p... Read more I was visiting family in San Francisco and stopped by to work at WeWork for an afternoon at 655 Montgomery. I was able to complete so much work in this space. It had a friendly atmosphere and the best background music. There is a small patio to get some fresh air--the views are amazing too!
Henrique Gomes
15 de maig de 2019
Great work environment and staff! 😎
Matty Reed
15 de maig de 2019
Good. Very good.
Griffin Cock Foster
15 de maig de 2019
Great office space. Spacious, beautiful views of the city, cold brew and kombucha on tap, and the staff is amazing. Can't recommend enough!!
Kevin Sullivan
15 de maig de 2019
655 Montgomery, Jackson Square, a phenomenal place to work and to NETWORK.
Michael Toma
15 de maig de 2019
Love the space at 655 Montgomery! Highly recommend
Steven Bryan
December 13, 2017
What a great concept. If you're looking for an office space this place is for you.
Cara Champaco
15 de maig de 2019
Great WeWork location in the heart of Jackson Square and conveniently located in between North Beach and the FiDi. The entire Jackson Square team are truly THE BEST and always take care of your needs in a timely manner. Great amenities a... Read more Great WeWork location in the heart of Jackson Square and conveniently located in between North Beach and the FiDi. The entire Jackson Square team are truly THE BEST and always take care of your needs in a timely manner. Great amenities and overall, a great environment to work in!
Dean Bagnall
15 de maig de 2019
Great place to work! Always fun activities being arranged, and all members of staff are around and on hand if you need anything! Toast Tuesday's is an absolute winner!
cameron perry
7 de maig de 2019
I love this place! Such a great building, the cold brew is delicious and they even have a fancy fancy espresso machine. The community team is always extending themselves and couldn't be more amiable.
Ferris Jumah
5 de setembre de 2018
Modern, Focused, Welcoming. I've been to 30 WeWorks across the country; this is my favorite. Beautifully designed with a very focused aesthetic aimed at productivity and deep thought. There are a huge variety of domains represented in co... Read more Modern, Focused, Welcoming. I've been to 30 WeWorks across the country; this is my favorite. Beautifully designed with a very focused aesthetic aimed at productivity and deep thought. There are a huge variety of domains represented in companies here (not just SF tech), which is great for conversations and inspiration. There are events and food/samplings almost daily. The staff (Chase + Mercy!!!) are very warm, welcoming, and good at what they do (high competence and readily address any issues you have). The area is really central for getting around, and great for some nearby cafes and happy hour, with the tower having some casual dining options. PS: They always have cold brew and a variety of amazing drinks on tap
Cynthia Iselin
15 de maig de 2019
All hail Hanna, Wyatt, and Marissa! This is one my favorite Wework’s to visit on SF. The team is professional and friendly and the space is wonderfully designed. The best!
Wilson T.
August 21, 2018
Our temp HQ
David Sivin
15 de maig de 2019
Hanna and the Community team actually rock and made this place shine. Not only is it perfectly situated right between the quaint North Beach neighborhood and Financial District Downtown on he outside, but on the inside this place feels... Read more Hanna and the Community team actually rock and made this place shine. Not only is it perfectly situated right between the quaint North Beach neighborhood and Financial District Downtown on he outside, but on the inside this place feels like home. It’s more than just a workplace here. Thank you WeWork!
Janis Spivack
July 2, 2018
I recently had the pleasure of hosting a career workshop CrushYourBLOCK at WeWork | Jackson Square. In one word, AWESOME! First, from first meeting till the day of, it was easy and fun to connect and coordinate our event with Chase LaMar... Read more I recently had the pleasure of hosting a career workshop CrushYourBLOCK at WeWork | Jackson Square. In one word, AWESOME! First, from first meeting till the day of, it was easy and fun to connect and coordinate our event with Chase LaMarche. Then, the day of, he and his associate Mercy Favrow, were relaxed, helpful and welcoming. They had everything together, were super hospitable- really I can't say enough about how wonderful they were. WeWork is doing something right to have such motivated and attentive staff. I imagine having a work space at WeWork |Jackson Square would make everyday an excellent one!

Load more

Line Up Your Wins at WeWork Jackson Square

For our coworking space at Jackson Square, we celebrated the existing architecture. A post-modern building built in 1984, it’s a proudly symmetrical building. Using creative linework, we’ve honored this structured edge, while bringing an elegant and refined sensibility with leather couches and sculptural staircase. Discover sunlight-filled private offices, modern meeting rooms, and lounges like none other. Amenities in the building include a gym, onsite parking, bike storage, and more. Find a cozy, comfortable, and contemporary workspace at WeWork Jackson Square.

Ubicacions properes