L'edifici està gairebé ple!

353 Sacramento St

353 Sacramento St
   San Francisco, CA 94111

4.92 86 Reviews

L'edifici està gairebé ple!
353 Sacramento St
353 Sacramento St
353 Sacramento St San Francisco CA 94111

Envia'ns la teva informació i algú es posarà en contacte amb tu ben aviat.

Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  zona comuna
 • 353 Sacramento St Reception
  Front Desk
 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  Hot Desks
 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  Hot Desks
 • Sala de conferències de 353 Sacramento St
  Sala de conferències
 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  Cuina

SF Financial District Coworking Space

Delivering a prime address in one of the most sought-after neighborhoods in San Francisco, WeWork’s Financial District coworking space is the place to be for established businesses and budding entrepreneurs. This location boasts six floors of beautifully designed lounges, private offices, and conference rooms—plus convenient bike storage and onsite showers to make staying active throughout the week easier than ever. After work, the Ferry Building and Embarcadero Shopping Center provide an endless array of restaurants, retail shops, and entertainment options to explore. Commuting is a breeze with the Embarcadero BART station just minutes away and paid parking available nearby. Ready to elevate your workday? Book a tour today to learn more about the all-inclusive amenities and vibrant community this space has to offer.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

3

Des de 3.220 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

En aquesta ubicació no hi ha escriptoris personals.

Ubicació

353 Sacramento St San Francisco, CA 94111
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Embarcadero BART Station (3 blocks away) | Montgomery St BART Station (8 blocks away)
 • parking icon
  Impark Paring Garage (2 blocks away)
 • freeway icon
  Highway 80 (1 mile away)
 • bus icon
  California & Front St Cable Car Station (1 block away) | 4, 27, 41 Bus at Davis & California St (1 block away)
 • bike icon
  Ford GoBike Station at Clay & Battery St (2 blocks away)
 • ferry icon
  Angel Island & Tiburon Ferry at Ferry Building (5 blocks away)

Serveis

 • Treball cooperatiu a 353 Sacramento St
  Cuina

Les singularitats d'aquest edifici

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Mercat de la sinceritat

  Amb una botiga a dins de l'edifici, sempre tens menjar i beure a mà si necessites recuperar energia.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.


Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 353 Sacramento St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • MEDITATION & ENERGY HEALING FOR A SUCCESS MINDSET
 • EMPLOYMENT BASED VISA'S IN THE US
 • QUARANTINE CUISINE
 • HOW TO CONTINUE BUSINESS ENGAGEMENT ONLINE
 • SO YOU WANT TO BE A FOUNDER? YOUR FIRST STEPS AND DECISIONS.
 • PHOTOGRAPHY EDITING MADE EASY
Som aquí per ajudar-te
Jarrod S.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.92 86 Reviews

Jesse Paloger
5 d'octubre de 2018
Friendly, helpful staff. Super convenient location blocks away from BART. Highly recommend this location to get quality work done in an open, free environment!
Natalie Barba
17 de maig de 2019
The best community team!
Lazaro Garcia
17 de maig de 2019
Great place. Awesome events. Never lonely. Lots of cool people. Great place to bring your office to and meet other professionals. Lots of “organic networking” happening.
Corey Buescher
17 de maig de 2019
I've been working in this WeWork office for going on 2 weeks now. My experience has been nothing short of incredible. My first day, I happened upon an intense donut eating contest in the lobby--it doesn't even matter who won, because in ... Read more I've been working in this WeWork office for going on 2 weeks now. My experience has been nothing short of incredible. My first day, I happened upon an intense donut eating contest in the lobby--it doesn't even matter who won, because in that scenario everyone is a winner. There's events like this, business showcases, and social hours frequently The girls who work at the desk of the main lobby are top-notch, friendly, and stop by your office with free cookies from time to time. There's also beer in the lobby for the end of those stressful days. Big fan. Five Stars.
Thomas Rope
17 de maig de 2019
It all started with the Member orientation... Allyx and Kendall, absolutely superb - Arguably the best welcome ever! 353 Sacramento St WeWork is certainly the place to be and would highly recommend this spot to any form of business. The... Read more It all started with the Member orientation... Allyx and Kendall, absolutely superb - Arguably the best welcome ever! 353 Sacramento St WeWork is certainly the place to be and would highly recommend this spot to any form of business. There is a great energy about the place, full of fantastic people!
David Vo
17 de maig de 2019
5 stars. The staff is amazing. TGIF
JC Dizon
16 de maig de 2019
This WeWork is incredible! Wonderful views and beautiful common spaces. And don't get me started on their community team! They plan the most fun events and are beyond helpful whenever anything's needed. The kombucha ran out this week (wh... Read more This WeWork is incredible! Wonderful views and beautiful common spaces. And don't get me started on their community team! They plan the most fun events and are beyond helpful whenever anything's needed. The kombucha ran out this week (which was a disaster) and they had it handled so quickly!
Rivkah Massey
14 de maig de 2019
We were the first tenants to move in to the WeWork at 353 Sacramento Street on the 8th floor. From the beginning, the WeWork team at 353 Sacramento has been exceptional. They are efficient, friendly and very helpful. The space is clean, ... Read more We were the first tenants to move in to the WeWork at 353 Sacramento Street on the 8th floor. From the beginning, the WeWork team at 353 Sacramento has been exceptional. They are efficient, friendly and very helpful. The space is clean, and I love the fruit infused water!
Benjamin Reeves
14 de maig de 2019
This is a great location! The WeWork staff are incredibly responsive to any need and even mild request we have. The little touches make this place an amazing place to come to work every day. The stresses of a hard day seem to melt awa... Read more This is a great location! The WeWork staff are incredibly responsive to any need and even mild request we have. The little touches make this place an amazing place to come to work every day. The stresses of a hard day seem to melt away. They even celebrate Pie day with a wheeled cart filled with pie.
Jason Bagnal
13 de maig de 2019
The office is beautiful, there is a great view of the Ferry Building, and the staff are incredibly friendly and helpful! They have spa water, beer and cold brew on tap, and happy hours every Thursday. It's super convenient via public tra... Read more The office is beautiful, there is a great view of the Ferry Building, and the staff are incredibly friendly and helpful! They have spa water, beer and cold brew on tap, and happy hours every Thursday. It's super convenient via public transit and has plenty of lunch options in the area. I'm very happy with the setup!
Rachel Fonseca Woolwine
10 de maig de 2019
First off, the 353 Sacramento, SF location is beautiful and in a prime location. That is great. It also has perfect amenities. Also great. Fantastic views. Great. Fun companies sharing the space. More great. But best of all are G... Read more First off, the 353 Sacramento, SF location is beautiful and in a prime location. That is great. It also has perfect amenities. Also great. Fantastic views. Great. Fun companies sharing the space. More great. But best of all are Gina and Allyx who are WONDERFUL/FANTASTIC/PERFECT! You really need to be here.
Eric Benson
17 de maig de 2019
This is a fantastic place to work! The staff is super friendly and always looking for ways to help. If you're looking for a home for your new company or just a place to work for a day this is it.
Rick Wolf
10 de maig de 2019
I love the facilities at 353 Sacramento. Compared to the one at 2 Embarcadero center (where my company was previously located), all of the amenities are great! The staff are really responsive and it a very fun set of companies to be work... Read more I love the facilities at 353 Sacramento. Compared to the one at 2 Embarcadero center (where my company was previously located), all of the amenities are great! The staff are really responsive and it a very fun set of companies to be working alongside of.
david vo
17 de maig de 2019
5 stars. Amazing staff. Good coffee. Convenient location.
Kelsey Ding
10 de maig de 2019
The WeWork folks at 353 Sacramento St are SUPER supportive and friendly. Love the community! Love all the fun events happening here.

Load more

Ubicacions properes