25 King Street

25 King Street
     Bowen Hills
     Brisbane, QLD 4006

5.0 | 24 reviews

Är du intresserad av den här byggnaden?

Se tillgängliga utrymmen och boka online.

Visa tillgängliga arbetsutrymmen

Besök den här byggnaden personligen i enlighet med våra nya säkerhetsåtgärder.

Boka en rundtur
Boka en rundtur

Vi värnar om din hälsa och säkerhet. Därför har vi tagit fram riktlinjer för rundturer för att se till att det känns tryggt att besöka våra utrymmen.

För- och efternamn.
Vi behöver detta för bekräftelser.
Ge oss ett sätt att ta kontakt.
Hur många personer behöver arbetsutrymme?
Genom att klicka på knappen ovan godkänner du våra Villkor och har läst och förstått vår Integritetspolicy
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Byggnadens utsida
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Hot Desks
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Invändig trappa
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Kök
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Konferensrum
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Konferensrum
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Mediteringsrum
 • 25 King Street Delad arbetsplats
  Privat kontor

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på: För att hålla avstånd på arbetsplatsen rekommenderar vi dig att välja ett utrymme som rymmer dubbelt så många personer som ska närvara.
Privat kontor

Låsbara kontorsutrymmen för team av alla storlekar

2

from A$1,720/mo

Privata skrivbord

Skrivbord i ett delat, låsbart kontor

from A$550/mo

Hot Desk-medlemskap

Behovsanpassad tillgång till ett delat arbetsutrymme och gemensamma utrymmen

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Utökad städning
 • Automatiska, sensordrivna behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Servicehundar är tillåtna
 • Cykelförvaring
 • Amningsrum
 • Friskvårdsrum
 • Evenemangsutrymme

En hälsosammare arbetsplats

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer ➝

Plats

25 King Street Bowen Hills Brisbane, QLD 4006
 • Närliggande transporter

 • metro icon
  Multiple trains & BNE airport connection at Fortitude Valley Train Station (8 minute walk)

Evenemang

Vill du lära dig något nytt, få inspiration eller helt enkelt koppla av? Här är det alltid något på gång. Här är våra senaste evenemang:

 • TikTok x WeWork: TikTok for your business.
 • Virtual Pilates with Sophie Dumontroty
 • Calm in a Crisis
 • Yoga with Danielle
 • How to Build a Tier 1 Presentation Deck
 • Introduction to Vedic Meditation

Finding Office Space on King Street in Bowen Hills

Welcome to 25 King St, a premium office building—boasting environmentally sustainable design and the novel use of engineered timber—located in the recently revitalized Brisbane Showgrounds. Spanning three floors, this vibrant office features an array of focus-fueling workspaces and 24/7 amenities. Greet a new client in one of the beautiful, expansive lounges, which are filled with natural light... Read more Welcome to 25 King St, a premium office building—boasting environmentally sustainable design and the novel use of engineered timber—located in the recently revitalized Brisbane Showgrounds. Spanning three floors, this vibrant office features an array of focus-fueling workspaces and 24/7 amenities. Greet a new client in one of the beautiful, expansive lounges, which are filled with natural light. Then, start work in a colorful, comfortable conference rooms or your own private office. Commuting is simple at this location (just 1.6 kilometers from the CBD) with onsite parking and easy access to the trains at Exhibition and Bowen Hills Stations. Plus, a 20-minute train ride to Brisbane International Airport adds to the convenience. For a break between meetings, enjoy a moment of stillness in our onsite wellness room or unleash some competitive energy in the game arcade. After work, explore the many bars and restaurants lining King Street. If you're ready to grow your company in this creative hub, join WeWork at 25 King St today.

What people are saying

5.0 | 24 Google reviews

Thomas Benjamin Atkins
July 11, 2020
These offices have a great atmosphere and amazing staff. It is a pleasure to work here!!! Facilities are awesome to :)
Corey Davis
July 7, 2020
Amazing workspace! Friendly staff, clean working space and great Beer!!
Bryn Humble
July 7, 2020
great team and place to work! the team is always happy to help and friendly.
Matt Gleaves
July 2, 2020
We recently moved into this office space and this definitely deserves 5 stars for location, amenities, flexibility and the customer service delivered. Jared, Erin and Glen always welcome you with a smile. WeWork is also pet friendly so... Read more We recently moved into this office space and this definitely deserves 5 stars for location, amenities, flexibility and the customer service delivered. Jared, Erin and Glen always welcome you with a smile. WeWork is also pet friendly so it is great to see Pablo as part of the team. From private meeting rooms to large conference facilities to the relaxed open plan working areas, WeWork offers the right options for a business of any size to operate from a first class facility.
Nathan Krisanski
July 2, 2020
Very funky and chill environment to get some serious work done. Love the styling, noise is low, couches and workspaces all well accommodated. Staff friendly. Highly recommend.
Nic Coates
July 1, 2020
I have been working out of WeWork for the past few years and moved to King St in December. The location, facilities, staff and members make WeWork King St a comfortable and professional space to run our business from.
Regan Hall
17 juni 2020
25 King St Team are amazing, helpful, friendly and very accommodating! Thank you guys for all of your help, greatly appropriate it :) Plus the office is beautiful.
Eamon Ryder
10 juni 2020
Amazing facility, one of the best offices Ill probably ever work in.
Christopher Schafer
9 juni 2020
Wework King Street is the place to be and i will tell you why... Not only are the staff super friendly, professional and accommodating, the building itself provides a conducive environment for collaboration and hard work. Well done team!
nick ayres
9 juni 2020
Seriously great fun place to work - friendly, convenient, vibrant...always brings out a "Wow" factor in any guests or new arrivals ! Super efficient, friendly, smiling staff - rarely need - Thank you WeWork Team
Dorelle Thompson
7 juni 2020
I moved to WeWork King Street in December when it opened, and I love working here. The facilities are excellent, beautiful furnishing with plants everywhere and fantastic cleaning standards. All this in the fabulous King Street precinct.... Read more I moved to WeWork King Street in December when it opened, and I love working here. The facilities are excellent, beautiful furnishing with plants everywhere and fantastic cleaning standards. All this in the fabulous King Street precinct. The WeWork team are legendary, and they have created an environment with the right mix of professionalism and fun. My visiting clients are always telling me how special they feel from the attention and care they get from the team at the front desk. Great job, Erin and Jared.
Callum Small
4 juni 2020
Awesome location with amazing staff. Really well-maintained facilities!
David Holmes
4 juni 2020
Great Space. Great community. WeWork King St is close enough to the CBD to be ultra convenient but far enough that you don't get caught in traffic and paying unreasonable parking fees. The office space is fresh, new and has a tangibl... Read more Great Space. Great community. WeWork King St is close enough to the CBD to be ultra convenient but far enough that you don't get caught in traffic and paying unreasonable parking fees. The office space is fresh, new and has a tangible positive energy that fosters an environment of productivity and collaboration. A key consideration for the future of our business was a space that could scale alongside our business growth and WeWork offer this flexibility with a range of office options and world class facilities. I like it. You'll like it too.
Thomas Swain
4 juni 2020
Great workspace and even better staff. The WeWork team are always there to answer our questions and provide support. Thanks Erin, Jared and Glen.
Pascal Kootstra
2 juni 2020
Excellent facilities with a new fit-out, topped off with a brilliant team that create a fun, professional environment for businesses and clients. The team go above and beyond to make sure we can focus on growing our business.
Load more
Här för att hjälpa
Glen A.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

Byggnader i närheten