Byggnaden är nästan full!

75 E Santa Clara St

75 E Santa Clara Street
     San Jose, CA 95113

4.6 | 55 reviews

Är du intresserad av den här byggnaden?

Se tillgängliga utrymmen och boka online.

Visa tillgängliga arbetsutrymmen

Besök den här byggnaden personligen i enlighet med våra nya säkerhetsåtgärder.

Byggnaden är nästan full!
Boka en rundtur
Boka en rundtur

Vi värnar om din hälsa och säkerhet. Därför har vi tagit fram riktlinjer för rundturer för att se till att det känns tryggt att besöka våra utrymmen.

För- och efternamn.
Vi behöver detta för bekräftelser.
Ge oss ett sätt att ta kontakt.
Hur många personer behöver arbetsutrymme?
Genom att klicka på knappen ovan godkänner du våra Villkor och har läst och förstått vår Integritetspolicy
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Konferensrum
 • 75 E Santa Clara St Konferensrum
  Konferensrum
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Privat kontor
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Telefonrum
 • 75 E Santa Clara St Delad arbetsplats
  Community-bar

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på: För att hålla avstånd på arbetsplatsen rekommenderar vi dig att välja ett utrymme som rymmer dubbelt så många personer som ska närvara.
Privat kontor

Låsbara kontorsutrymmen för team av alla storlekar

1

från 740 $/månad

Privata skrivbord

Skrivbord i ett delat, låsbart kontor

från 550 $/månad

Hot Desk-medlemskap

Behovsanpassad tillgång till ett delat arbetsutrymme och gemensamma utrymmen

Plats

75 E Santa Clara Street San Jose, CA 95113
 • Närliggande transporter

 • metro icon
  Light Rail, Caltrain is 1 mile away
 • parking icon
  Third Street Garage or the Second and San Carlos Street Garage ($100/month)
 • freeway icon
  280, 101
 • bus icon
  17, 65, 68
 • bike icon
  Storage available

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Utökad städning
 • Automatiska, sensordrivna behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Utomhusutrymme
 • Cykelförvaring
 • Amningsrum
 • Friskvårdsrum
 • Evenemangsutrymme
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer ➝

Creating a healthier workplace

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer ➝
Här för att hjälpa
Laura H.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

What people are saying

4.6 | 55 Google reviews

Alex Sopinka
19 maj 2020
Nice co-working space with decent pricing all things considered. Plenty of room to work, offices to rent for more serious businesses, meeting rooms to book, free coffee and beverages on tap, free mouthwash in the bathroom to get rid of c... Read more Nice co-working space with decent pricing all things considered. Plenty of room to work, offices to rent for more serious businesses, meeting rooms to book, free coffee and beverages on tap, free mouthwash in the bathroom to get rid of coffee breath... And most importantly, fast reliable internet. So far the 9th floor is my favorite but 5th floor is the Obie.ai California HQ. Go visit for free cute beaver stickers.
Tony Martello
6 november 2019
Cool spot-accomodating.
Audrey Del Prete
22 maj 2019
Love it here! The staff is super friendly and there is almost always some sort of community or networking event.
Ryan Andre
22 maj 2019
5 stars. Great space for meetings, quite work, lounging and caring for succulents
ChunJie Chen
22 maj 2019
convenient office space. good for startups.
BRUCE Zhu
22 maj 2019
great place to work,enjoy the great working environment!
Nathan Gall
22 maj 2019
Excellent place to work. Helpful staff, friendly patrons, and big-campus amenities make this a great office space.
Jerry Chen
20 maj 2019
We been to this site for over a year. Love it here, everyone here is nice!!!
Seth Banks
20 maj 2019
Best co-working space in downtown San Jose. Lots of space to find the perfect spot for deep, focused work. Love the lounge areas, amenities, and team.
icy agressive
18 maj 2019
Nice !!
rlgm001
17 maj 2019
Nice location with lots of eating places nearby. The offices are well maintained and the staff is friendly and helpful. Our company has been at this location for about a year. I am very pleased.
Violet Enby
17 maj 2019
Plenty of space and lots of light filtering in the rooms (which is helpful for someone who had trouble waking up in the morning). Meeting rooms of every size are available (1-person for phone calls or your entire team can comfortably set... Read more Plenty of space and lots of light filtering in the rooms (which is helpful for someone who had trouble waking up in the morning). Meeting rooms of every size are available (1-person for phone calls or your entire team can comfortably settle down).
Kateryna Tverdokhlib
16 maj 2019
Our company moved in to WeWork at Riverpark Towers little over 2 month ago and I couldn't be happier. The facilities are great (from printing to gym to kombucha on tap!) and the staff is super friendly and is going out of their way to ma... Read more Our company moved in to WeWork at Riverpark Towers little over 2 month ago and I couldn't be happier. The facilities are great (from printing to gym to kombucha on tap!) and the staff is super friendly and is going out of their way to make sure every possible tenant's need is met. They hold regular industry panels and member happy hours - great for networking and meeting new people and without the hassle of commuting after work! Extremely satisfied!
Parin shah
9 maj 2019
I have been with WeWorks since the time they started in San Jose. Love the location, work spaces and the amenities. Kudos to the extremely supportive staff who make it all happen.
Ian Adam
7 maj 2019
Great place for any kind of business to operate from. Excellent support staff. Great coffee and nice mini-events.
Load more

Finding Downtown San Jose Office Space at 75 E Santa Clara St

Situated amid modern urban design and quaint historic architecture in downtown San Jose, our office space on Santa Clara Street has valuable solutions to match your business needs. Spanning several floors in a light-filled building, our workspaces feature vibrant lounges for informal conversations, conference rooms for collaboration, and private offices for quiet productivity. Plus, an onsite wellness room, arcade space, and a sundrenched outdoor terrace offer multiple opportunities to take a break from the workday. Commuting is simple with easy access to major highways, the VTA light rail, and commuter trains at Diridon station just a five-minute drive away. Celebrating team wins is easy, with restaurants and entertainment in San Pedro Square nearby. Between the lifestyle of Naglee Park and the ongoing innovation at San Jose State University, this building will drive your business goals forward. Join WeWork at 75 E Santa Clara St today.

WeWork’s Unique Shared Office Space in the Historic District

WeWork brings some of San Jose’s best features to your shared working space. Bold patterns, vibrant colors, and references to local architecture highlight some of the aesthetic delights that make San Jose such a special city. Spacious conference rooms are perfect for team meetings and the patio is ideal for hosting networking event. Amenities at this San Jose office space include a gym with showers, a locker room, a game room, and an outdoor wellness space. That’s not to mention WeWork standards—fruit water, endless coffee, onsite staff, personal help from Community Managers, and more. Valley Towers is exactly where you want to be to freshen up your workday.

Byggnader i närheten