L'edifici està gairebé ple!

535 Mission St

535 Mission St
   14th floor
   San Francisco, CA 94105
L'edifici està gairebé ple!
535 Mission St
535 Mission St
535 Mission St 14th floor San Francisco CA 94105

Envia'ns la teva informació i algú es posarà en contacte amb tu ben aviat.

Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a Transbay
  zona comuna
 • Transbay Office Space
  Cuina
 • Treball cooperatiu a Transbay
  Sala de reunions
 • Sala de conferències de Transbay
  Sala de conferències petita
 • Treball cooperatiu a Transbay
  Oficina privada
 • Transbay Office Space
  Passadís interior
 • Sala de conferències de Transbay
  Sala de conferències gran
 • Sala de conferències de Transbay
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • Transbay Office Space
  Inspira't amb els elements de disseny creatius i únics de cada espai.
 • Transbay Office Space
  Fes una trucada en privat en una de les nostres cabines telefòniques.
 • Treball cooperatiu a Transbay
  Sala de reunions
 • Transbay Office Space
  Gaudeix de les estacions d'impressió amb totes les funcions que trobaràs a cada planta.
 • Transbay Office Space
  Challenge a colleague to game of ping pong in our game room.
 • Transbay Office Space
  Exemple que es mostra: sala mare nova (Soho-Sheraton, Londres)
 • Transbay Office Space
  Barri
 • Transbay Office Space
  Sales de reunions
 • Sala de conferències de Transbay
  Sala de conferències petita
 • Transbay Office Space
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Transbay
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Transbay
  zona comuna

Shared office space Mission St

With easy access to South of Market and the Financial District, this San Francisco office space is in one of the city’s most desirable locations. Occupying seven floors of a 27-story glass high-rise, this towering coworking space has unparalleled views of the bay. The common spaces are flooded with natural light, and most conference rooms overlook the downtown skyline.

WeWork Transbay is filled with amenities, including a meditation room, locker rooms, and bike storage. Many companies drawn to this San Francisco coworking space are in the tech sector, especially healthcare. There are also law firms, media companies, and nonprofit organizations, along with divisions of major corporations. An onsite teller from Bank of America can assist you in setting up any type of account your company might need.

The Montgomery Street BART station is nearby, and a 15-minute walk away is a Caltrain stop. If you’re driving, there’s parking in the building and many other lots in the surrounding streets. There are plenty of shady seating areas nearby where you can enjoy a meal, and dozens of restaurants offer every kind of cuisine you can imagine. For an unbeatable location, plenty of amenities, and a vibrant community, WeWork Transbay is a great choice.

Lloc de treball disponible

Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.350 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

535 Mission St 14th floor San Francisco, CA 94105
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Montgomery Station
 • parking icon
  On-site parking ($400/month). Parking next door ($450/month or $40/day). There is also street metered parking
 • freeway icon
  Highway 80
 • bus icon
  Mission St & First St and Mission St & Second St
 • bike icon
  Storage available
 • ferry icon
  Ferry Building is a 15 minute walk away

Serveis

 • Sala de conferències de Transbay
  Sala de conferències gran
 • Sala de conferències de Transbay
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • Transbay Office Space
  Inspira't amb els elements de disseny creatius i únics de cada espai.
 • Transbay Office Space
  Fes una trucada en privat en una de les nostres cabines telefòniques.
 • Treball cooperatiu a Transbay
  Sala de reunions
 • Transbay Office Space
  Gaudeix de les estacions d'impressió amb totes les funcions que trobaràs a cada planta.
 • Transbay Office Space
  Challenge a colleague to game of ping pong in our game room.
 • Transbay Office Space
  Exemple que es mostra: sala mare nova (Soho-Sheraton, Londres)
 • Transbay Office Space
  Barri
 • Transbay Office Space
  Sales de reunions
 • Sala de conferències de Transbay
  Sala de conferències petita
 • Transbay Office Space
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Transbay
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a Transbay
  zona comuna

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.


Serveis inclosos

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 535 Mission St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Spanish Tuesday
 • Wellness Wednesday - Massage
 • Meditation & Empowerment Seminar
 • Course-Correct Your Career or Business
 • PACKED Health Coaching Pop-Up
Som aquí per ajudar-te
Jose D.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.60 131 Reviews

Justin Kellerer
Juny 16
It is a nice place to work if you have a small team.
Brooke Solomon
Maig 16
This is the best WeWork team around. Philip leads a great pack and I am always in awe of the energy in this building. Keep it up!
Victoria Lee
Maig 13
Love the 535 Team and all the support they provide for our team. They respond really quick and our weekly events are creative and engaging. We are doing an office move in the same building and the process has been so simple and easy... Read more Love the 535 Team and all the support they provide for our team. They respond really quick and our weekly events are creative and engaging. We are doing an office move in the same building and the process has been so simple and easy. Thank you team! (Shoutout to Yani and Danielle ❤️) This WeWork also have lots of working space so that’s also a plus! (14-20th floor belongs to WeWorks)
Thomas Cassady
Maig 10
Genuinely helpful and friendly staff. Nice, casual, easy going atmosphere but easy to focus and get work done. Cute dogs are a plus.
Kristy Kosak
Maig 17
A very welcoming atmosphere and conveniently located in the center of SOMA. The WeWork staff always goes above and beyond to ensure a positive experience and plan events that provide networking opportunities among members. I’ve been ... Read more A very welcoming atmosphere and conveniently located in the center of SOMA. The WeWork staff always goes above and beyond to ensure a positive experience and plan events that provide networking opportunities among members. I’ve been to many WeWork locations across the US and internationally and 535 Mission staffs one of the friendliest community teams I’ve encountered.
atsushi kuzuya
Abril 13
仕事スペースとして環境が揃っており満足です。
Greg Goodwin
Febrer 20
This was a very inspiring place to work at While in San Francisco- I did some of my best work here of that month!
Jung Kim
Gener de 9
beautifully planned and arranged office space for rent.
Nathalie Defrenne
Desembre 14
So happy with this location! The main lobby area is a great place to meet peopl. But if you want a quieter location any of the other floors are perfect for that. The team there is really helpful and extremely personable. The events are t... Read more So happy with this location! The main lobby area is a great place to meet peopl. But if you want a quieter location any of the other floors are perfect for that. The team there is really helpful and extremely personable. The events are the real reason to join, from health Care brunches to happy hours to ping pong, you can't go wrong.
Mary Overbey
Juliol 2
Great staff and events
Esther Schwyter
Maig 21
This WeWork is located in the center of the city, with a great view. The WeWork staff are always friendly and so helpful! The space is clean and there is enough space to reserve a conference room or hop in a phone booth if additional pri... Read more This WeWork is located in the center of the city, with a great view. The WeWork staff are always friendly and so helpful! The space is clean and there is enough space to reserve a conference room or hop in a phone booth if additional privacy is needed.
Erik Hansen
Setembre de 24
Great co-working space with excellent location
Raquel Z
Maig 21
One of the better WeWork locations in San Francisco!
Mike Manzano
Juliol 20
Cool elevators.
Rodrigo Marron
Maig 21
This office’s location is perfect if you commute to the city. 20 minute walk from ferry building or CalTrain (you can cut the commute if you scoot). If you use BART or Muni, Powell station is no more than a 10 minute walk away. The floor... Read more This office’s location is perfect if you commute to the city. 20 minute walk from ferry building or CalTrain (you can cut the commute if you scoot). If you use BART or Muni, Powell station is no more than a 10 minute walk away. The floors that WeWork has at 535 Mission offer great views of the city. The space itself is lively and has the right energy you’d like to feel fresh every morning and ready to create something new. The community team here is top notch and always have something special and fun up their sleeves to get you to step away from your work and join the rest of the community in some fun. These events help break up the weeks and the days from becoming too tedious or repetitive. Every day is a different, enjoyable experience here thanks to the community team, location, and its cool designed spaces.

Load more

Ubicacions properes