L'edifici està gairebé ple!

650 California St

650 California Street
   San Francisco, CA 94108

4.62 48 Reviews

Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

L'edifici està gairebé ple!
650 California St
650 California St
650 California Street San Francisco CA 94108
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 650 California Street
  Honesty Market
 • 650 California Street Reception
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Espai de treball (Berkeley, Berkeley)
 • Sala de conferències de 650 California Street
  Exemple mostrat: Sala de conferències (Gas Tower, Los Angeles)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple que es mostra: sala mare nova (Soho-Sheraton, Londres)

Finding California Street Office Space

Our shared office space at 650 California Street sits on four floors of a 34-story office building on the northwestern edge of San Francisco’s Financial DIstrict and Chinatown. This modern high-rise is a an icon in the City by the Bay. Discover private offices, conference rooms, and coworking space for a community of innovative professionals. Your business is bound to thrive in an environment this fresh. With another WeWork location just down the street, you and your team will get access to double the local networking opportunities. Parking and bike storage are available in our basement, but most members can easily walk to work. Marengo On the Alley is a popular nearby lunch spot, and Kearny Street is home to plenty of other restaurants and watering holes for the after-work hours. Elevate your business in this lively neighborhood.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.190 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

En aquesta ubicació no hi ha escriptoris personals.

Ubicació

650 California Street San Francisco, CA 94108
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Cable Car, BART
 • parking icon
  Parking available
 • bike icon
  Bike storage available

Serveis

 • 650 California Street Reception
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Espai de treball (Berkeley, Berkeley)
 • Sala de conferències de 650 California Street
  Exemple mostrat: Sala de conferències (Gas Tower, Los Angeles)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • 650 California Street Office Space
  Exemple que es mostra: sala mare nova (Soho-Sheraton, Londres)

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Aparcament

  La vida és massa curta per perdre-la buscant lloc per aparcar. Desplaça't a la feina com un professional gràcies a la teva plaça de pàrquing. Els preus varien segons la ubicació.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Gimnàs

  Si el fer esport t'ajudar a fer la feina, gaudeix d'un gimnàs dins del mateix edifici o dins del complex d'edificis.

 • Mercat de la sinceritat

  Amb una botiga a dins de l'edifici, sempre tens menjar i beure a mà si necessites recuperar energia.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.


Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 650 California St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Architecture & Engineering- CA Building Code Basics
 • Entire Productions Presents: FREE Virtual Concert with Sam Johnson
 • Golden Hour Networking: How to Cover your A** in these Financial Times
Som aquí per ajudar-te
jonathan r.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.62 48 Reviews

Amanda Goldsmith
17 de maig de 2019
This WeWork location is great - the staff are helpful, friendly, fun, and always go out of their way to create a sense of community here.
Natasha Miller
16 de maig de 2019
I LOVE this WeWork. I love especially the people that work here AND the community. I've worked out of three locations in the past and have visited many others and I still gush about 650 Cal.
Dave Arsene
16 de maig de 2019
WeWork team is committed to excellent service. Their attention to detail, great communication skills, and smile makes the experience even better than I expect. I would like to take this opportunity to thank you for being you! Your jovi... Read more WeWork team is committed to excellent service. Their attention to detail, great communication skills, and smile makes the experience even better than I expect. I would like to take this opportunity to thank you for being you! Your jovial and optimistic work attitude among your peers have been wonderful. Thank you for everything you do to make this a successful, terrific place to work. Keep it up and thank you once again!
Eric Burton
16 de maig de 2019
This WeWork is simply the BEST! I've visited many in the area and I'm very happy that our office is here. A big part of why this WeWork is so great is the people. Everyone who works here is totally awesome and helpful.
Mandee Banga
16 de maig de 2019
This is an excellent location for any start-up or small business. The office is in the heart of Financial District, with Chinatown just a hop, skip and jump away. Very close to the public transit including BART, Muni, cable cars and buse... Read more This is an excellent location for any start-up or small business. The office is in the heart of Financial District, with Chinatown just a hop, skip and jump away. Very close to the public transit including BART, Muni, cable cars and buses! Plenty of coffee shops and restaurants in the area also. Not to mention, the staff here at 650 California have been so pleasant to work with. They always have the answer, and go out of their way to make sure everyone is happy. I love seeing their enthusiastic faces daily!
Jack Keller
16 de maig de 2019
By far the best WeWork in the Bay Area, not only bc of the amazing layout and views, but the people/team members are superb.
Eric Hertel
17 de maig de 2019
Can't speak highly enough about this WeWork location! I've been working out of here for over 6 months now and it's been amazing. The community staff is always very friendly and happy to help with anything. They throw weekly events and ke... Read more Can't speak highly enough about this WeWork location! I've been working out of here for over 6 months now and it's been amazing. The community staff is always very friendly and happy to help with anything. They throw weekly events and keep us feeling like a community.
Bernardo Menezes
15 de maig de 2019
Huge fan. We moved in a few months ago and the space and team have been delightful. This has been a perfect place to start our business with minimal distraction and a fun, energetic atmosphere. Having a good community team makes a huge d... Read more Huge fan. We moved in a few months ago and the space and team have been delightful. This has been a perfect place to start our business with minimal distraction and a fun, energetic atmosphere. Having a good community team makes a huge difference.
Greg Berman
15 de maig de 2019
We absolutely love it here! The space is great, delivering exactly what we were looking for to allow our startup to focus on what matters most to us - building our business - and the team is amazing, very friendly, and willing to help o... Read more We absolutely love it here! The space is great, delivering exactly what we were looking for to allow our startup to focus on what matters most to us - building our business - and the team is amazing, very friendly, and willing to help out with anything we need, big or small. We looked at several other WeWork locations and chose 650 California based on the office space and vibe, and it has delivered - we expect to stick around for a long time.
Juyan Azhang
9 de maig de 2019
The people in this building are awesome. The community managers are the best.
David Rodriguez
9 de maig de 2019
We moved in because we needed some temporary space, but the teams really enjoys it, so we're very happy with our choice, and will likely be staying longer than anticipated. We looked at nearly 10 WeWork locations across SF, and this was... Read more We moved in because we needed some temporary space, but the teams really enjoys it, so we're very happy with our choice, and will likely be staying longer than anticipated. We looked at nearly 10 WeWork locations across SF, and this was one of the two best (the other being Jackson Square). The neighborhood is good, with great lunch choices. On the northern side, you get views of Coit tower. It has the best selection of beers on tap of any WeWork location I've been in.
Johnny Fu
16 de maig de 2019
I've been at this WeWork since it opened in 2017 and really enjoy it here! The people are very friendly, the views of Coit Tower are great, and there's a good mix of common areas for when you want a change of pace from your office. I hig... Read more I've been at this WeWork since it opened in 2017 and really enjoy it here! The people are very friendly, the views of Coit Tower are great, and there's a good mix of common areas for when you want a change of pace from your office. I highly recommend it for anyone interested in a co-working space.
Koldo Iturriagagoitia
April 10, 2019
(Translated by Google) Very practical to work when you are in San Francisco. Recommendable. (Original) Muy practico para trabajar cuando estas por San Francisco. Recomendable.
Kelsey Hutcherson
17 de maig de 2019
Amazing location! I love the breathtaking views of the city, especially of Coit Tower. This WeWork truly is my home away from home. The Community Team puts on amazing events each week and makes you feel welcomed and included. Highly reco... Read more Amazing location! I love the breathtaking views of the city, especially of Coit Tower. This WeWork truly is my home away from home. The Community Team puts on amazing events each week and makes you feel welcomed and included. Highly recommend this WeWork!
Charles Todd
19 de setembre de 2018
Friendly staff that go out of their way to make sure your needs are accommodated, even if you mess up your scheduling. Impressive, even by WeWork's usual high standards.

Load more

Why WeWork 650 California Street for San Francisco Coworking

650 California Street, also known as the Hartford Building, is an architectural behemoth completed in 1964. For this location, we customized the WeWork coworking experience as an oasis for the tech-savvy. Walk through the stately cobalt-and-gold lobby into our geometric lounge with sparks of brass. Designs play on the vibrancy of local architecture and the surrounding woods. In addition to WeWork’s hallmark amenities like front-desk service and brainstorming rooms, 650 California Street includes eye-catching art installations and remarkably high ceilings. With this much space, your business is guaranteed to fit right in.

Ubicacions properes