1 W Monroe St

1 W Monroe St.
     Chicago, IL 60603

4.5 | 23 reviews

Är du intresserad av den här byggnaden?

Se tillgängliga utrymmen och boka online.

Visa tillgängliga arbetsutrymmen

Besök den här byggnaden personligen i enlighet med våra nya säkerhetsåtgärder.

Boka en rundtur
Boka en rundtur

Vi värnar om din hälsa och säkerhet. Därför har vi tagit fram riktlinjer för rundturer för att se till att det känns tryggt att besöka våra utrymmen.

För- och efternamn.
Vi behöver detta för bekräftelser.
Ge oss ett sätt att ta kontakt.
Hur många personer behöver arbetsutrymme?
Genom att klicka på knappen ovan godkänner du våra Villkor och har läst och förstått vår Integritetspolicy
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Byggnadens utsida
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Community-bar
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Privat kontor
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 1 W Monroe St Konferensrum
  Konferensrum
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Invändig trappa
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Mötesbås
 • 1 W Monroe St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på: För att hålla avstånd på arbetsplatsen rekommenderar vi dig att välja ett utrymme som rymmer dubbelt så många personer som ska närvara.
Privat kontor

Låsbara kontorsutrymmen för team av alla storlekar

1

från 690 $/månad

Privata skrivbord

Skrivbord i ett delat, låsbart kontor

från 390 $/månad

Hot Desk-medlemskap

Behovsanpassad tillgång till ett delat arbetsutrymme och gemensamma utrymmen

Plats

1 W Monroe St. Chicago, IL 60603
 • Närliggande transporter

 • metro icon
  CTA train -Monroe Red and Blue Line Stops
 • freeway icon
  State Street, Michigan Ave, Monroe Steet, Lake Shore Drive
 • bus icon
  CTA Bus - State and Monroe Bus stop 2, 6, 29, 36, 62, 146, 148

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Utökad städning
 • Automatiska, sensordrivna behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Servicehundar är tillåtna
 • Cykelförvaring
 • Friskvårdsrum
 • Evenemangsutrymme
 • Spel
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer ➝

En hälsosammare arbetsplats

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer ➝

Evenemang

Vill du lära dig något nytt, få inspiration eller helt enkelt koppla av? Här är det alltid något på gång. Här är våra senaste evenemang:

 • Tuesday Yoga Session with Brooke
 • Thursday Yoga Session with Brooke
Här för att hjälpa
Kimberly K.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

What people are saying

4.5 | 23 Google reviews

Raymond King
July 10, 2019
Bre and Sophie very helpful. Don't get more central than this. Great rates, plenty of room, and clean..
Yeshu Tirunagari
11 juni 2019
Great place to work. Staff is amazing.
Anthony Trinh
13 maj 2019
GREAT WeWork with the easiest setup process I've ever encountered. Bre, Sophie and Grace helped me through the process and had me setup as a registered member within two hours of scheduling my tour online. This is a perfect place for s... Read more GREAT WeWork with the easiest setup process I've ever encountered. Bre, Sophie and Grace helped me through the process and had me setup as a registered member within two hours of scheduling my tour online. This is a perfect place for someone who is traveling through Chicago for a few months and needs a dependable place to work. There is a great team running this co-working space so if you're looking for an organized place to work with unlimited ice coffee - this is the spot.
Christopher Kaczmarski
23 september 2018
Great location and friendly staff. Tim is an amazing manager.
Dariusz Jakubowski
August 17, 2018
Cool looking place!
Robert Sales
August 9, 2018
Amazing atomposhere. I want to have an office here
Bradley Dilger
March 29, 2018
Great place. A huge variety of spaces to use, AMAZING staff, and excellent amenities. Very reasonable prices too, especially considering the location.
JJ Lee
March 7, 2018
Friendly staff! Great amenities. Always something cool happening here. Love how there’s solutions for all the different ways you want to and need work. From heads down time, to a more collaborative environment they have it all.
Katy Martin
January 26, 2018
I previously wrote about something disappointing that occurred, however, WeWork has gone through many steps to ensure everything was taken care of. I was very happy with the outcome and the level of care and concern WeWork has shown.
A Mac Fadden
December 8, 2017
As always WeWork provide you a pleasant and convenient place where you can work, make connections while being productive - anywhere. This place is conveniently close to Subway and centrally located. Staff are helpful and, at the time I'v... Read more As always WeWork provide you a pleasant and convenient place where you can work, make connections while being productive - anywhere. This place is conveniently close to Subway and centrally located. Staff are helpful and, at the time I've checked in there, not so crowd.
Wayne Clayton
23 november 2017
I have been here 3 times to attend Startup Grind Chicago. Very cool layout and I can feel the vibe soon as I walked in. When u see all the activities and the attitude supporting the businesses there, you feel like it's where u want to be... Read more I have been here 3 times to attend Startup Grind Chicago. Very cool layout and I can feel the vibe soon as I walked in. When u see all the activities and the attitude supporting the businesses there, you feel like it's where u want to be as a Startup.
Pushp Yadav
7 november 2017
Great place to work. Staffs are very helpful and always smile. Lots of veraities of tea, coffee and beer... ALL FREE 😁🤣😊
Jeff Mendelson
16 oktober 2017
Cozy coworking space. Cool people.
Ndagi Stanley
1 oktober 2017
Great space. Games like table tennis and air hockey are available.
Jen Kamins Giacchino
17 september 2017
Staff is super attentive and friendly, facility is always clean. Great work space at a reasonable price for the city.
Load more

Finding Offices on State Street

Ideally located in the heart of the Loop, WeWork 1 W Monroe St borders both the Financial District and the Theatre District, making this location a true fusion of business and culture. In renovated top floors of the former Academy of Fine Arts, modern innovation meets traditional architecture, encouraging a vibrant mix of members—from tech startups and freelance designers to logistics and consulting firms. Only two short blocks from seven major L lines means your team can easily get where they need to go. Try Revival Food Hall for a quick lunch, or Cochon Volant for a more upscale dining experience—perfect for impressing clients. Nurture your next idea at WeWork 1 W Monroe St, where art, commerce, and nature mingle.

1 W Monroe Coworking Offices

The close proximity to both Millenium and Grant Park contributed to our pastoral design of the space. We’ve brought the best of outdoor parks into our indoor workspace. Nature-inspired wallpaper, sun-drenched lounges, and plenty of indoor foliage—including a moss wall—provide breaths of fresh air whether you’re meeting, focusing, or networking. With private offices, conference rooms, coworking spaces, lounge areas, and even an arcade, we offer space that is conducive to all types of work styles. Your business will fit right in at 1 W Monroe St.

Byggnader i närheten