156 2nd St

156 2nd Street
   San Francisco, CA 94105
Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

156 2nd St
156 2nd St
156 2nd Street San Francisco CA 94105
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a SOMA
  WeWork Labs
 • SOMA Reception
  Cares amigables per saludar-te a tu i als teus clients, cada dia.
 • Sala de conferències de SOMA
  Sala de conferències gran
 • SOMA Office Space
  Escala interior
 • SOMA Office Space
  zona comuna
 • SOMA Office Space
  Inspira't amb els elements de disseny creatius i únics de cada espai.
 • Sala de conferències de SOMA
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • SOMA Office Space
  Fes una trucada en privat en una de les nostres cabines telefòniques.
 • SOMA Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • SOMA Office Space
  Challenge a colleague to game of foosball or pool in our game room.
 • SOMA Office Space
  Sala de projecció
 • Treball cooperatiu a SOMA
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a SOMA
  Game Lounge
 • Sala de conferències de SOMA
  Sala de conferències gran
 • SOMA Office Space
  Exterior de l'edifici
 • SOMA Office Space
  Barri
 • SOMA Office Space
  Disseny interior únic
 • SOMA Office Space
  Exterior de l'edifici
 • SOMA Office Space
  Cabina telefònica
 • SOMA Office Space
  Passadís interior

SOMA Coworking Space

In the dynamic neighborhood South of Market, this San Francisco office space is in a stately building dating from 1910. There are lots of period details in this coworking space, from exposed brick walls to massive windows to handsome wood floors. The newly renovated lobby leaves newcomers with a lasting first impression.

Enjoy perks on all eight floors of the dog-friendly building, from a relaxing game room to a sleek screening room. The views of the city skyline are spectacular. The space is in the sweet spot for public transportation: a five-minute walk from BART trains and 15 minutes from the Caltrain. Our centrally located office space has a cozy atmosphere that inspires our members and makes them feel at home.

Lloc de treball disponible

Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.080 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 600 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

156 2nd Street San Francisco, CA 94105
 • Trànsit proper

 • metro icon
  BART: Montgomery, CalTrain: San Fransico, MUNI: Various Bus and Light Rail lines
 • parking icon
  CITY Park - MOMA, SFpark Moscone Center Garage, ACE SF - 657 Harrison St, and many other parking structures (all starting at around $250/month or $20/day)
 • freeway icon
  Highway 80 & Market Street
 • bus icon
  Jessie & Stevenson, Market Street & 2nd, 2nd & Howard
 • bike icon
  Storage available
 • ferry icon
  Ferry Building San Francisco

Serveis

 • Sala de conferències de SOMA
  Reserva una sala de conferències per a tu i el teu equip en línia quan vulguis amb la nostra aplicació per al mòbil.
 • SOMA Office Space
  Fes una trucada en privat en una de les nostres cabines telefòniques.
 • SOMA Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)
 • SOMA Office Space
  Challenge a colleague to game of foosball or pool in our game room.
 • SOMA Office Space
  Sala de projecció
 • Treball cooperatiu a SOMA
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a SOMA
  Game Lounge
 • Sala de conferències de SOMA
  Sala de conferències gran
 • SOMA Office Space
  Exterior de l'edifici
 • SOMA Office Space
  Barri
 • SOMA Office Space
  Disseny interior únic
 • SOMA Office Space
  Exterior de l'edifici
 • SOMA Office Space
  Cabina telefònica
 • SOMA Office Space
  Passadís interior

Les singularitats d'aquest edifici

 • Sala de projeccions

  Amb seients grans extracòmodes, són perfectes per compartir aquells vídeos que s'han de veure a la gran pantalla.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.


Serveis inclosos

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Som aquí per ajudar-te
Lylia G.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.61 121 Reviews

Kirby Leyshon
Juny 18
I had a great experience at this WeWork space! I joined the space when I was unemployed so I could have a consistent and productive place to job search. Cecilio and Olivia were amazing Community Managers, consistently providing a welcomi... Read more I had a great experience at this WeWork space! I joined the space when I was unemployed so I could have a consistent and productive place to job search. Cecilio and Olivia were amazing Community Managers, consistently providing a welcoming presence, serving as helpful resources, and creating fun and tasty happy hours. The space itself is quiet (but not too quiet), clean, well-lit, and has good amenities (coffee, tea, refrigerator, etc.). I always had a roomy space to sit down and conference/phone rooms were almost always available for a last minute call or interview. In addition, I was also able to connect with other WeWork members who were really helpful in my job search efforts. While I'm happy to start my new job opportunity, I'm sad to be leaving this WeWork space. If that wasn't enough - the fruit water here is the bomb!
Helson Taveras
Maig 25
Best staff, great location (very accessible to nearby food), and good offices. The furniture is also quite nice.
Brenda Chen
Maig 23
Such an awesome place - we hosted workshops here and the staff was AMAZING. Ernie, especially helped with logistics, setup, and making sure our event ran smoothly. He was there to answer any questions, and we had a magical time. We could... Read more Such an awesome place - we hosted workshops here and the staff was AMAZING. Ernie, especially helped with logistics, setup, and making sure our event ran smoothly. He was there to answer any questions, and we had a magical time. We couldn't have done this without him and the WeWork team!! Thank you so much!!! :)
Nancy Rosales
Maig 7
I use different spaces to get my work done From Regus to random spots but walking into wework on soma meeting Esther & Ernie with true positive vibes, plus free food .....WHAT? Done and done this is my office when I’m downtown SF and... Read more I use different spaces to get my work done From Regus to random spots but walking into wework on soma meeting Esther & Ernie with true positive vibes, plus free food .....WHAT? Done and done this is my office when I’m downtown SF and the space had a real entrepreneur spirit. Thank you!!!!!
Jennifer Gaspar- Santos
Maig 29
Great staff, good location! Ernie was such a huge help. Quick on his email replies and friendly when we arrived! Had lots of space for little spontaneous meetings. Was great for our ed tech un-conference of 50. Folks found little nooks f... Read more Great staff, good location! Ernie was such a huge help. Quick on his email replies and friendly when we arrived! Had lots of space for little spontaneous meetings. Was great for our ed tech un-conference of 50. Folks found little nooks for quick brainstorm sessions!
Steffany Boldrini
Abril 26
Simply perfect. This (and all others) WeWork location is not only beautiful, clean, stylish, it's also great for hosting an event. We hosted a meetup for about 60 people and it all went very smoothly. Special thanks to Ernie for doing a ... Read more Simply perfect. This (and all others) WeWork location is not only beautiful, clean, stylish, it's also great for hosting an event. We hosted a meetup for about 60 people and it all went very smoothly. Special thanks to Ernie for doing a wonderful job helping our event run successfully and without any hiccups - he is a rockstar.
Jon Herzenberg
Abril 9
WeWork has been an amazing resource for my students in their social entrepreneurship course. The space and facilities but more so the people, especially Ernie, have been fantastic. We plan to return again! Thanks!
jazzy g
Març 21
I hosted an event here yesterday and appreciated how helpful and pleasant Ernie and his team was. Finding a central venue space is hard to come by but Wework SOMA made this so much easier. Thank you!
Elliott Wainwright
Març 19
Our meetup group recently met at this WeWork location. The Community Lead provided clear and timely guidance as to what was required of us.
Gaetano Crupi
Setembre de 28
Lovely staff makes you feel welcome every day. Great location in the heart of Soma. Highly recommend.
RC Brillantes
Juny 1
SPACE: We reserved a conference room for our writing group via Meetup. It was very easy and smooth. There were comfortable seats, conference room with air purification, white board, conference call and TV screen equipment. The previous ... Read more SPACE: We reserved a conference room for our writing group via Meetup. It was very easy and smooth. There were comfortable seats, conference room with air purification, white board, conference call and TV screen equipment. The previous meeting left it orderly. Clean and well-maintained entire space, overall. Workers in the common area were very respectful of each other's space and keeping noise level to a minimum. There were several spaces for people to talk in private or public and different seating options (couch, office chairs, reg chairs.) TRANSPORT: Within EASY walking distance from the casual carpool drop (5 mins walk), BART, Transbay terminal buses and Amtrak. SERVICE: Ernie the on-site WW host was professional and prompt at confirming over email, facilitating and answering questions in person. AMENITIES: excellent Coffee, tea, fruit water, bike storage Recommend! Thank you Ernie, Manuel, and the WeWork team!
Erin Moeller
Març 9
Ernie Tovar was our amazing host at our meetup at WeWork in SOMA. Amazing space, outstanding location and the best staff led by Ernie....if your looking for space in SOMA this is it!
Kickstart Some Press
Juny 11
Just wanted to chime in and say this is the best place ever to work out of.
Angel Rivera
Març 8
Nice WeWork spot
Craig Shear
Juliol 11
A great place to work and be productive. The entire staff, Ernie, Manny, and Esther are very professional and courteous.

Load more

Ubicacions properes