Speciale aanbiedingen voor sommige privékantoren. Beperkingen en voorwaarden zijn van toepassing. Neem contact op met ons team om meer te weten te komen.

448 North La Salle

448 North La Salle Drive
Chicago, IL 60654
Speciale aanbiedingen voor sommige privékantoren. Beperkingen en voorwaarden zijn van toepassing. Neem contact op met ons team om meer te weten te komen.

Interesse in deze locatie?

Vul het onderstaande formulier in om een rondleiding te boeken of om een van onze teamleden contact met je te doen opnemen om te weten te komen wat jij nodig hebt op je werkplek.

Vul je voor- en achternaam in.
Dit hebben we nodig om bevestigingen te sturen.
Vertel ons hoe we contact met je kunnen opnemen.
Waar werk je?
Hoeveel mensen hebben een werkplek nodig?
Kies een valuta
Hoeveel werknemers heeft je bedrijf?
Wil je een rondleiding boeken?*

Door op de knop hieronder te klikken, ga je akkoord met onze Servicevoorwaarden en erken je ons Wereldwijde privacybeleid.

 • 448 North LaSalle St Conference Room
  Conference room
 • 448 North LaSalle St Coworking
  Kitchen
 • 448 North LaSalle St Coworking
  Common Area
 • 448 North LaSalle St Reception
  Community Bar
 • 448 North LaSalle St Office Space
  Private office

Beschikbare werkplek

Hoeveel mensen hebben een werkplek nodig?
Denk aan de plaatselijke social distancing-regels wanneer je een ruimte zoekt.

Voorzieningen

 • Schoonmaakdiensten
 • Hondvriendelijk
 • Ruimte voor moeders
 • Wellnessruimte
 • Evenementsruimte
 • Vergaderruimtes
 • Personeel ter plaatse
 • Unieke gemeenschappelijke ruimtes
Alle voorzieningen bekijken

Locatie

448 North La Salle Drive Chicago, IL 60654
 • Vervoer in de buurt

 • Brown, Purple CTA Line at Merchandise Mart (3 minute walk) | Red CTA Line at Grand/State (9 minute walk) | Blue, Green, Pink, Orange CTA Line at Clark/Lake (8 minute walk) | Ogilvie Transportation Center (1 mi drive) | Union Station (1.1 mi drive)
 • 90/94 Expressway nearby (0.5 mi drive)
 • 156, 22, 29, 36, 37, 65 Bus Routes (2-8 minute walk)

Evenementen

Of je nu op zoek bent naar kennis, inspiratie wilt opdoen of je gewoon wilt vermaken, er gebeurt hier altijd wel iets interessants. Bekijk onze nieuwste evenementen:

 • Weekly Welcome: Bouquet making & breakfast bites!
 • Weekly Welcome: Cereal Bar
 • Weekly Welcome: Smoothie Bar

Finding River North Office Space at 448 North LaSalle St

Surrounded by art galleries, premier restaurants, and innovation, our shared office in River North is brimming with opportunity for you and your team. Four floors in a 12-story building are dedicated to WeWork and feature lounges for team catch-ups, conference rooms for collaborative brainstorming, and private offices for heads-down productivity. Plus, our beautiful outdoor terrace offers a sunny reprieve between meetings. Commuting is simple with the brown and purple trains at Merchandise Mart station just a three-minute walk away, and several buses nearby. Entertaining also comes easy in River North, home to iconic dining destinations like Beatrix and The Smith, and close to the shops at Magnificent Mile and the picturesque Riverwalk. If you’re ready to join a leading network of innovators in Chicago’s River North, schedule a visit at WeWork at 448 N LaSalle St today.

Wat mensen zeggen

5.0 | 5 Google-reviews

Karla Dougherty
november 3, 2023
I absolutely loved this location. Spacious areas with quiet rooms to get work done with wonderful views of the city. Easy access to great restaurants. Friendly staff and extremely clean! Loved the amenities! Love we work! Will be back soon!
Amanda Hultin
oktober 17, 2023
First-timer. A+ view! Served my needs for a quiet space with high speed wifi. Nice amenities. Exactly as described by WeWork.
Elizabeth Merchut
juli 7, 2023
This is a great coworking space in Chicago! WeWork makes it easy with day passes, so I only buy them on days that I need them. There are a lot of WeWork locations in the city, which is also convenient. I book the passes through the app w...Meer informatie This is a great coworking space in Chicago! WeWork makes it easy with day passes, so I only buy them on days that I need them. There are a lot of WeWork locations in the city, which is also convenient. I book the passes through the app which makes finding these locations and securing the pass very straightforward. The space itself is decorated well. The community kitchen has so many different kinds of coffee (including cold brew on tap), which is very fun. If you are looking for some office space/a coworking space, this is your answer.
Danielle Hueramo
juni 16, 2023
Friendly staff 🖤 Also always clean and has a great rooftop view
Kelvin Chang
augustus 23, 2022
Great staff!
Tot je dienst
jacqueline m.

Het Community Management-team drukt een persoonlijke, professionele stempel op elk WeWork-gebouw, en streeft ernaar om onze leden zo goed mogelijk te ondersteunen.

Gebouwen in de buurt