575 Fifth

575 5th Ave.
   New York, NY 10017

4.72 36 Reviews

Lloc de treball disponible

Consulta els espais disponibles i reserva'ls en línia.

Reserva lloc de treball

Prefereixes veure-ho en persona?

575 Fifth
575 Fifth
575 5th Ave. New York NY 10017
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  Reception
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  Sales de reunions
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 575 Fifth
  Oficina privada
 • Sala de conferències de 575 Fifth
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Espai de treball (Berkeley, Berkeley)
 • Sala de conferències de 575 Fifth
  Exemple mostrat: Sala de conferències (Gas Tower, Los Angeles)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)

Finding a Coworking Office Near 47 West and 5th Avenue

In an impressive 40-story building in the Diamond District, WeWork 575 Fifth brings our signature coworking style to a prime Midtown location near Rockefeller Center. This corporate-meets-tourist area offers plenty of nearby attractions to help your team feel inspired. Whether you need a single desk or a whole floor, WeWork gives you space to thrive. At 575 Fifth, enjoy incredible skyline views, a vibrant community, and onsite networking events. Located an avenue away from the B, D, F, and M at Rockefeller Center, you’ll have an easy commute whether you live uptown, across town, or over the river. If Midtown majesty is what you’re looking for in a workspace, 575 Fifth is the ticket.

Lloc de treball disponible

Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

Des de 1.090 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 790 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

575 5th Ave. New York, NY 10017
 • Trànsit proper

 • metro icon
  One avenue away from BDFM lines at Rockefeller Center

Serveis

 • Sala de conferències de 575 Fifth
  Exemple mostrat: Community Bar (Chancery Lane, Londres)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple que es mostra: cuina (Wonder Bread, Washington D.C.)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Espai de treball (Berkeley, Berkeley)
 • Sala de conferències de 575 Fifth
  Exemple mostrat: Sala de conferències (Gas Tower, Los Angeles)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Cabina telefònica (City Hall, Nova York)
 • 575 Fifth Office Space
  Exemple mostrat: Racó d'impressió (Times Square, Nova York)

Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 575 Fifth

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Breakfast with SkillSoniq
 • Smiles Delivered
 • Line of Sight
 • Goal Setting for Profit
 • Ice Cream Cart
 • Wolff of Wellness
Som aquí per ajudar-te
Brian S.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.72 36 Reviews

Michael Diaz-Griffith
Setembre de 13
Hands down, this is the best office space I have ever worked in! The Community Managers are the best: helpful, friendly, and professional to a T. I would recommend this WeWork location to any business looking for a convenient and comfort... Read more Hands down, this is the best office space I have ever worked in! The Community Managers are the best: helpful, friendly, and professional to a T. I would recommend this WeWork location to any business looking for a convenient and comfortable co-working environment with a hyper-professional, midtown vibe. 575 is hip, but you can wear a suit and fit right in.
Death Mainiac
Novembre 17
Very retro and cool. It's also a calm working environment and space.
Gabe Anderson
Novembre 14
This WeWork is one of, if not, the best WeWork’s in NYC. I visited six of the Manhattan WeWork locations and could not be more ecstatic to have chosen this one at 575 Fifth Avenue. Not only is the actual building at 575 Fifth aesthetic... Read more This WeWork is one of, if not, the best WeWork’s in NYC. I visited six of the Manhattan WeWork locations and could not be more ecstatic to have chosen this one at 575 Fifth Avenue. Not only is the actual building at 575 Fifth aesthetically stunning, the WeWork dedicated floors are spectacular and cleanly. To top it all off, the community management staff provides exceptional service, always going above and beyond for everyone. They truly make a fab team. And there seems to always be a plenitude of positive energy in the air that is insurmountable. Keep it up WeWork 575.
Christopher Rinchik
Novembre 13
I've been working out of WeWork 575 5th since July and it's been an amazing experience. Not only are the amenities great (and sometimes surprising), but the staff (both floor and community) have been awesome. It's nice to be able to mi... Read more I've been working out of WeWork 575 5th since July and it's been an amazing experience. Not only are the amenities great (and sometimes surprising), but the staff (both floor and community) have been awesome. It's nice to be able to mingle with other tenants, learn about their businesses, and figure out ways to help each other. Shoutout to Rachelle, Caitlin, Adam, Quinn, Shae, Shy, Leslie, & Anthony for making it the best office I've worked in so far.
Leslie Serrano
Novembre 22
Great Team, Super Friendly and Helpful. Always Good Chill Vibes.
Kevin Pryor
Octubre de 9
Amazing experience working here. Facilities are great and the people are friendly.
Eric Yeh
August 24
home sweet home. best ww I've seen
Stephen Barry
Octubre de 4
Absolutely superb staff, and by far the best location I have ever had the pleasure of moving our offices too.
Danny Rowland
Octubre de 5
I took a tour and was very impressed with the space. They have lots of options for offices and they have beautiful common areas for doing your work as well. The people are all so friendly.
Ella Smith
Octubre de 5
Love working out of this WeWork - the community managers are amazing!
Adrian Rugova
Octubre de 4
It's awesome working here! Staff is so kind and helpful with everything you need
Niche Movement
Octubre de 5
Caitlin and Rachel were great to work with planning our fireside chat event. I've been a WeWork member for almost 3 years and have hosted or been to over a dozen events. From mics not working to having no help in moving furniture to sta... Read more Caitlin and Rachel were great to work with planning our fireside chat event. I've been a WeWork member for almost 3 years and have hosted or been to over a dozen events. From mics not working to having no help in moving furniture to staff not staying for the whole event, I've seen it all. Aside from the great space, they made our lives easy. Caitlin and her team were on point from set up to break down. I would highly recommend hosting your event at 575.
Jason Ovryn
Febrer 14
Love it!
Joe Cox
Octubre de 4
575 5th is a great place to work. The central location, general cleanliness, natural light, and wonderful team of WeWorkers ensure that work isn't so bad, even on a Wednesday. Special shout out to Rachelle, Caitlin, and Quinn who are a... Read more 575 5th is a great place to work. The central location, general cleanliness, natural light, and wonderful team of WeWorkers ensure that work isn't so bad, even on a Wednesday. Special shout out to Rachelle, Caitlin, and Quinn who are always much nicer to me than they should be.
rakesh pansuriya
Juny 24
Good

Load more

A Unique Contribution to Rockefeller Center Office Space

Inspired by the work of the American contemporary artist Donald Judd, WeWork 575 Fifth’s design theme features color blocks and minimal graphics that will energize your employees and impress your guests. Casual-but-classy common areas provide space to network with other members, while an onsite wellness room gives you a peaceful retreat for midday meditation. From personalized onsite support to an endless stream of micro-brewed coffee, you’ll love the hallmark amenities we offer at this convenient Midtown location. Join us at WeWork 575 Fifth for a space that supports your team.

Ubicacions properes