120 Spencer St

120 Spencer Street
   Melbourne, VIC 3000
120 Spencer St
120 Spencer St
120 Spencer Street Melbourne VIC 3000
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 120 Spencer St
  Cuina
 • 120 Spencer St Reception
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a 120 Spencer St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 120 Spencer St
  Hot Desks
 • Sala de conferències de 120 Spencer St
  Sala de conferències
 • Treball cooperatiu a 120 Spencer St
  Cuina

Coworking Space in Melbourne’s CBD

The former headquarters for Melbourne's water body, WeWork’s office space at 120 Spencer Street is a refreshing home for your business. Six floors in this 22-story tower are dedicated to WeWork, providing the space, community, and convenience your team needs to thrive. Art-filled lounge areas foster collaboration; ample conference rooms and private offices drive productivity. Commuting is a breeze with onsite bike storage and Southern Cross Station within walking distance. Close to shops, restaurants, and Marvel Stadium, it’s easy to mix work with play in Docklands—and our office space at 120 Spencer Street puts you right in the action. Schedule a visit today.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

2

from A$1,560/mo

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

from A$650/mo

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Taula de laboratori

Espai de treball, tutories i educació per a empreses emergents joves

Posa't en contacte amb nosaltres

Ubicació

120 Spencer Street Melbourne, VIC 3000
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Southern Cross Station (less than 1 block away) | Trams 11, 12, 48, 86, 96 & 109 (less than 1 block away)
 • parking icon
  Care Park (615 Little Collins St)

Serveis

Les singularitats d'aquest edifici

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Piscina

  Oblida't de la gravetat i llença't a la lleugeresa de la nostra piscina d'aigua cristal·lina.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.


Serveis inclosos

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 120 Spencer St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • WEBINAR: TIPS FOR OPTIMAL IMMUNE HEALTH!
 • When Life Gets Cancelled: How to Cope Better
 • WEBINAR -Unpacking the COVID-19 Government Stimulus for Small Business
 • WEBINAR - Navigate your Finances through COVID-19
 • WEBINAR - How to Write a Killer Value Proposition
 • WEBINAR - Immune health, explained
Som aquí per ajudar-te
Gemma L.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Ressenyes de Google

mewc
August 26, 2019
Great space
Bernardine McLean
20 de juny de 2019
Moved our team to 120 Spencer St just over a month ago and we’re all very happy! Awesome views, lovely shared areas and great community vibe!
Sivanjana Kathiravel
18 de juny de 2019
This space is professional, modern, funky and welcoming. There's something for everyone with private working spaces, phone booths, a big community space/ kitchen and a great conference area. The facilities are great and the WeWork staff ... Read more This space is professional, modern, funky and welcoming. There's something for everyone with private working spaces, phone booths, a big community space/ kitchen and a great conference area. The facilities are great and the WeWork staff are so helpful. We recently held an event here and it was so successful and our guests loved the venue!
Laura Brown
18 de juny de 2019
amazing view, incredible staff, great facilities
Mark A Lowe
18 de juny de 2019
Been a member just over a month and loving it!
Katherine King
July 3, 2019
We love life at WeWork. The team are capable and fun, the office is gorgeous, our view is to die for, free yoga is a huge drawcard. And don't get me started about the beer on tap. How could we love them any more than we do? We cant!
Megan Hyland
8 de juny de 2019
Fantastic space for co-working. Creatively decorated and plenty of seating options. Went there for a video conference in the evening. Great kitchen facilities, with beers and ciders on tap. If i ever need a co-working space, i will be lo... Read more Fantastic space for co-working. Creatively decorated and plenty of seating options. Went there for a video conference in the evening. Great kitchen facilities, with beers and ciders on tap. If i ever need a co-working space, i will be looking here
Arnaud Cornu
7 de juny de 2019
great community team, general space, view of the city ...
Simon Escott
7 de juny de 2019
Great place to work!!
Tom Jamieson
7 de juny de 2019
My team and I recently moved into WeWork's Level 21 at 120 Spencer St opposite Melbourne's Southern Cross Station. The experience has been great. Stylish modern offices, large vibrant Community spaces on each of their 6 floors in the bui... Read more My team and I recently moved into WeWork's Level 21 at 120 Spencer St opposite Melbourne's Southern Cross Station. The experience has been great. Stylish modern offices, large vibrant Community spaces on each of their 6 floors in the building and a friendly site team who are able to help with both professional and personal requests. Couldn't recommend highly enough awesome spot to work from each day!
Keirice Farley
6 de juny de 2019
WeWork 120 Spencer St is a wonderful place to work and the community team are superstars!
Ben Teycheney
July 12, 2019
Years of working in various dull, flat and non-energising co working office spaces throughout the Melbourne CBD, I decided to look around at what else was on offer. One year ago, I stumbled across the We Work office on Elizabeth St, ins... Read more Years of working in various dull, flat and non-energising co working office spaces throughout the Melbourne CBD, I decided to look around at what else was on offer. One year ago, I stumbled across the We Work office on Elizabeth St, instantly impressed upon meeting Rizza and Gemma I decided to look closer at the space. Not even minutes into their tour I said “Yes, I’ll take it” and took up an offer to move our growing team straight into this whimsical workspace. It was perfect as we were looking for a more creative and cost-effective space to work out of in order to more effectively manage our clients. 1 year on we have expanded our operation and with Gemma and Rizza’s endless support we were able to move into a larger office down at We Works latest offering in the amazing location which is 120 Spencer St. We have found the We Work space and offering to be more than just a work place and together with the strong leadership and remarkable support from the dream team consisting of Gemma, Rizza, Idelson, Erin, Carlos & the wider team they continue to make our team feel at home with their friendly and casual culture which they have created. This has allowed for some amazing networking opportunities complimented along with the use of the generously sized facilities such as the meeting and board rooms, shared spaces and community events, extremely fast internet all topped off by their corporate but funky vibes. So, to conclude I would personally like to thank We Work Melbourne but in particular a very special mention to Gemma, Rizza, Idelson, Erin, Carlos whom I consider great friends now for being professional, helpful and accommodating at every turn. It is such a positive and great place to work in, a pleasure to come home to every working morning :) Benjamin Teycheney – Business Solutions Manager – Zipform Digital
Karune Aurora
6 de juny de 2019
Great place for your business and team! Natural bright light, amazing views, great WeWork team, excellent facilities and good social events!
Sheryl Thai
August 6, 2019
Love being part of this community. The team at WeWork are extremely friendly and super helpful to connect and support you. We've made so many great connections since being here and we've grown our company as a result. 🙌
Alison Mead
6 de juny de 2019
Great locale, excellent service and ambiance, everything you will ever need to ensure a productive work space.

Load more

Ubicacions properes