Aquest edifici s'està omplint molt ràpid; reclama el teu espai.

1 Waterhouse Square

1 Waterhouse Square
   London EC1N 2ST

4.82 18 Reviews

Aquest edifici s'està omplint molt ràpid; reclama el teu espai.
1 Waterhouse Square
1 Waterhouse Square
1 Waterhouse Square London EC1N 2ST
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Façana de l'edifici
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  zona comuna
 • Sala de conferències de 1 Waterhouse Square
  Sala de conferències
 • Sala de conferències de 1 Waterhouse Square
  Sala de conferències
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Hot Desks
 • 1 Waterhouse Square Reception
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Hot Desks
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Cuina

Office Space & Coworking in Waterhouse Square

A creative oasis amid the metropolitan buzz of one of London’s hottest neighborhoods, WeWork’s Holborn office space is the place to be for teams of all sizes. Spanning all six floors of a newly renovated building near Chancery Lane, this dog-friendly location has no shortage of amenities, including onsite showers and convenient bike storage. After work, the West End provides a perfect backdrop for celebrating team wins in style. Catch a train at nearby Chancery Lane, Holborn, and Farringdon stations to get where you need to go quickly. For a beautiful office space that puts you in the center of the action, schedule a visit to 1 Waterhouse Square today.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

5

from £3,900/mo

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

En aquesta ubicació no hi ha escriptoris personals.

Ubicació

1 Waterhouse Square London EC1N 2ST
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Chancery Lane Station (1 minute walk) | Holborn Station (10 minute walk) | Farringdon Station (10 minute walk)

Serveis

 • Sala de conferències de 1 Waterhouse Square
  Sala de conferències
 • Sala de conferències de 1 Waterhouse Square
  Sala de conferències
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Hot Desks
 • 1 Waterhouse Square Reception
  Bar de la comunitat
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Hot Desks
 • Treball cooperatiu a 1 Waterhouse Square
  Cuina

Les singularitats d'aquest edifici

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Aparcament

  La vida és massa curta per perdre-la buscant lloc per aparcar. Desplaça't a la feina com un professional gràcies a la teva plaça de pàrquing. Els preus varien segons la ubicació.

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.

 • Cambrer

  Si amb una tassa de cafè no en tens prou, deixa que un professional et prepari un caputxino, de franc, sempre que vulguis.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Mercat de la sinceritat

  Amb una botiga a dins de l'edifici, sempre tens menjar i beure a mà si necessites recuperar energia.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.


Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

Events at 1 Waterhouse Square

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • HIIT with Reset LDN
 • 30th March Yoga (Beginner) with Reset LDN
 • Meditation with Michael
 • Pilates with BoxMind
 • Dancercise with Reset LDN
 • Kids Dancing with Debs
Som aquí per ajudar-te
Sonia G.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.82 18 Reviews

Jack Fisher
February 6, 2019
An Excellent work space environment - this is one great idea! and one that I think will revolutionise the future of the office space, hiring on demand and access to so much. Well worth the membership fee as so much to learn and opportuni... Read more An Excellent work space environment - this is one great idea! and one that I think will revolutionise the future of the office space, hiring on demand and access to so much. Well worth the membership fee as so much to learn and opportunity for new doors to be opened through it. Also flexibility on hours and the cool casual vibe of the workspace really makes a difference to the flow and mental state of the people working there. I look forward to seeing the future of wework progress over the years and seeing if there becomes the possibility to get those that are unemployed back into the work place, I think if they can help with various entry membership tiers based on skillsets then this truly might revolutionise and incentivise people to work harder. Thankyou WeWork.
Aaron Feeney
5 de juny de 2019
Absolutely love working at 1 Waterhouse. The team here is incredible at resolving any issues (on the rare occasion there are any!), and immediately made me feel welcome and part of the community. The WeWork member community is great as... Read more Absolutely love working at 1 Waterhouse. The team here is incredible at resolving any issues (on the rare occasion there are any!), and immediately made me feel welcome and part of the community. The WeWork member community is great as well. Nice to engage with office neighbours, and there are quite a few social evenings as well. Great coffee as well! The cleaning team here as well is incredibly professional and friendly. I find it very easy to focus here as well with lots of nooks available, and the lovely aesthetic. Couldn’t recommend this place more!
Patrick Barnard
5 de juny de 2019
I love working here, everything a productive company needs to enjoy coming coming to work everyday. Best coffee you can get in an office, drinks everyday from 3 if that’s your poison! The team here look after us fantastically, we couldn’... Read more I love working here, everything a productive company needs to enjoy coming coming to work everyday. Best coffee you can get in an office, drinks everyday from 3 if that’s your poison! The team here look after us fantastically, we couldn’t ask for anything better. If you’re looking for a new office or job, make sure it’s at a WeWork!
Alex Dray
5 de juny de 2019
Such a great place to work! It has a very relaxed environment, the staff are all friendly and attentive, and there's great coffee on offer! Love working here.
Jordan Fleming
5 de juny de 2019
Love this place! Such a gorgeous location in the heart of London. The staff are all very helpful and keep the good vibes going around.
Matthew Morrissey
5 de juny de 2019
Never had the pleasure of working in a building with such amazingly attentive and friendly staff. Facilities are amazing and there is all round feeling of happiness - this is all down to the hard work of the WeWork team Thank you!!!!!!!... Read more Never had the pleasure of working in a building with such amazingly attentive and friendly staff. Facilities are amazing and there is all round feeling of happiness - this is all down to the hard work of the WeWork team Thank you!!!!!!!!!!!!1
Scott Charlton
3 de juny de 2019
Great location for flexible working. The community team here are really invested and have gone above and beyond to ensure im having the best possible experience. Thoughtful design in a stunning building.
Hana Jay Klokner
3 de juny de 2019
One of the best WeWorks in London I’ve been a member of so far. The hotdesk area is really spacious, nice design, and complimentary private coffee shop and prosecco on tap. What more can you want? Very kind staff and great community, too.
Luke Ellis
3 de juny de 2019
All the staff and facilities make this the best working environment to be in!
George Paton-Williams
March 8, 2019
It’s never a struggle to get up for work on a Monday morning when you have a location like this to work from. The building and interior are breathtaking. I want to take this platform to give a massive shout out to our amazing community... Read more It’s never a struggle to get up for work on a Monday morning when you have a location like this to work from. The building and interior are breathtaking. I want to take this platform to give a massive shout out to our amazing community team. Joe, Lucy & Anna make coming to work even better, always greeted with a smile. I speak on behalf of my whole company when I say we couldn’t wish for a better community team. So THANKYOU 1 Waterhouse Square
Michelle Adevor
March 8, 2019
Moved into 1 Waterhouse square at the beginning of the year. Amazing office space & working environment! Absolutely an amazing community team! Anna, Joe and Lucy have gone above and beyond to ensure that we've settled into our new offic... Read more Moved into 1 Waterhouse square at the beginning of the year. Amazing office space & working environment! Absolutely an amazing community team! Anna, Joe and Lucy have gone above and beyond to ensure that we've settled into our new office space. With quick responses to all queries, requests & always striving to cater to all members. They're always on top of organising a range of Monday breakfast treats and Friday fun activities. Organising regular catch ups with myself to get feedback on service and always looking for ways to improve. The team have truly outdone themselves! Well done & thank you for all your support Wework Community team!
Catalina-Anca Toader
February 18, 2019
I moved into the Wework office on Chancery Lane - London and I extremely happy with the whole experience. The building is amazing, the location is one of the best and the office has everything I need to focus on my duties. The WeWork com... Read more I moved into the Wework office on Chancery Lane - London and I extremely happy with the whole experience. The building is amazing, the location is one of the best and the office has everything I need to focus on my duties. The WeWork community team is all absolutely amazing from all points of view. Joe is extremely friendly, polite and helpful with all our needs as well as our two receptionists. The community team addresses everything as soon as possible and they make sure their standards are above and beyond excellence. I am truly proud to be a part of this community. Thank you for everything and most of all, thank you WeWork community team!
Hannah Morris
March 8, 2019
Best office environment I've had the pleasure to work in. Our community team, Anna, Lucy and Joe are super attentive and have been incredibly helpful in getting us settled into the new office, they can't do enough for us making us all fe... Read more Best office environment I've had the pleasure to work in. Our community team, Anna, Lucy and Joe are super attentive and have been incredibly helpful in getting us settled into the new office, they can't do enough for us making us all feel super welcome. Ping-pong in the lower ground is a massive plus too :)
Naasir Abrahams
February 12, 2020
Easy to find
Robi Amerini
4 de juny de 2019
Fantastic work space (Most probably the coolest WeWork in central London), the community team are wonderful, good background music, beautiful coffee (especially Mondays and Tuesdays 😉), would highly recommend!

Load more

Ubicacions properes