L'edifici està gairebé ple!

901 Woodland St

901 Woodland St
   Nashville, TN 37206

4.26 20 Reviews

L'edifici està gairebé ple!
901 Woodland St
901 Woodland St
901 Woodland St Nashville TN 37206
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Façana de l'edifici
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Hot Desks
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Escala interior
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Cabines telefòniques
 • Sala de conferències de 901 Woodland St
  Sala de conferències

Finding Coworking Space on Woodland Street

Sitting pretty on three floors of a modern building in East Nashville, WeWork 901 Woodland is just the coworking space you’ve been looking for. This is a chill, hip neighborhood rich with artsy talent that’s eager to collaborate. Although creative types run the block, our flexible coworking space is a great home for businesses of all sizes working in a range of industries—from tech to finance and law. With a main entrance on Woodland Street between S 9th and McFerrin Ave, you’ll find an easy commute by way of bus or car. That’s not to mention that some of the best kept secrets in Tennessee dining and shopping are hidden in East Nashville. Locals love The Crying Wolf, Basement East, Butcher and Bee, and Edley's BBQ—all nearby. Come to 901 Woodland and watch your business flourish.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

2

Des de 1.200 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 430 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

901 Woodland St Nashville, TN 37206
 • parking icon
  Parking available
 • freeway icon
  I-24
 • bus icon
  Bus stops within walking distance: Woodland St. & S 9th St. (1 minute walking distance)

Serveis

 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 901 Woodland St
  Cabines telefòniques
 • Sala de conferències de 901 Woodland St
  Sala de conferències

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Mercat de la sinceritat

  Amb una botiga a dins de l'edifici, sempre tens menjar i beure a mà si necessites recuperar energia.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Espai exterior

  Des de balcons fins a terrats, els nostres espais a l'aire lliure són espais cuidats ideals per prendre un cafè, fer ioga, dinar o celebrar-hi reunions individuals.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.


Serveis inclosos

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 901 Woodland St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Virtual Strengths Finder Zoom
 • Around the Water Cooler
 • Luum Lunch & Learn
Som aquí per ajudar-te
Taylor W.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.26 20 Reviews

Wes
March 12, 2019
I've worked from a lot of different coworking spaces and I have to say this is my favorite one. It's not too busy (sometimes coworking spaces can feel like a subway station), but it's also not too quiet (sometimes they can feel like a li... Read more I've worked from a lot of different coworking spaces and I have to say this is my favorite one. It's not too busy (sometimes coworking spaces can feel like a subway station), but it's also not too quiet (sometimes they can feel like a library). There's plenty of great food, coffee, and beer options nearby (pro-tip: you can order Edley's to-go on your phone and pick it up a few minutes later). Most importantly the WeWork team at this location is always welcoming. They're never too busy to stop and help when you have a question. Parking isn't always easy, but I use to work downtown where you pay hundreds a month for a space that may be blocks away from your building and requires a ride in an ancient elevator. After that experience I don't mind a quick walk to and from my car.
John Foreman
February 21, 2019
Mini floors of individual offices. Convenient location to downtown. Lots of light and windows. The common spaces I have plenty of snacks and beverages throughout the day. A nice common space to relax and sufficient number of conference r... Read more Mini floors of individual offices. Convenient location to downtown. Lots of light and windows. The common spaces I have plenty of snacks and beverages throughout the day. A nice common space to relax and sufficient number of conference rooms available as needed
Joe Boyce
27 de setembre de 2018
It’s the perfect space for a small business who needs to get things done but doesn’t want a stuffy environment. Their social events are so well done, the space is set up for anything you need, and the staff are outstanding. Always there,... Read more It’s the perfect space for a small business who needs to get things done but doesn’t want a stuffy environment. Their social events are so well done, the space is set up for anything you need, and the staff are outstanding. Always there, always friendly, and always helpful. I’ve been in two other WeWorks and this is the best of the three.
Mark Mosley
April 29, 2018
Great office space in a great location.
Chad Hennessee
March 2, 2018
This is an interesting place...Just visited for an interview, but who has beer on tap in the lobby of the office building?
Jamie Johnson
23 de novembre de 2018
great concept ... keep an eye on the non business people in the building and give out more info at the desk. its hard to get live customer service anywhere so if youre working as gs front and greeter postion be that. disappointed each... Read more great concept ... keep an eye on the non business people in the building and give out more info at the desk. its hard to get live customer service anywhere so if youre working as gs front and greeter postion be that. disappointed each time I meet a member at this location. overall it is expanding so thats a great thing.
Holly Baird
August 1, 2018
Limited parking. Nice building, but the conference room we used had a broken tv (stripped HDMI slot) so we couldn't project. Somewhere between a 3 and a 4.
Charles Singer
1 de maig de 2018
Very Nice modern building. I signed up for a tour online, but it was weird. They didn't want actually give a tour of the building and the space. Or even talk that much about it. After an odd line of questioning from the 'employee', I ha... Read more Very Nice modern building. I signed up for a tour online, but it was weird. They didn't want actually give a tour of the building and the space. Or even talk that much about it. After an odd line of questioning from the 'employee', I had to ask the 'employee', "Can we walk around and see the other areas?". Finally the individual relented from their mental waterboarding, and showed me the 2nd floor. There was a 3rd floor, and a basement (I think), but the 'employee' said the 3rd floor was identical to the 2nd, and made no mention of the basement area. The whole thing was very odd. The only reason I say 'employee' is because I don't know if they were an employee. Maybe it was an elaborate hoax by one of their tenants, and the faux 'employee' was looking to take a potential tenant on a uncoordinated and graceless ride through the office.
Jennifer Grimes
July 27, 2018
Parking is really expensive for this to be mostly retail.

Load more

Not Your Average East Nashville Office Space

As a brand new building, 901 Woodland has a modern aesthetic with tons of natural light. Designed with music in mind, we’ve infused some metaphorical music references, focusing on rhythm, fluidity and balance. We’ve taken these key musical components and seamlessly integrated them into this creative workspace, leaving you with an invigorating environment that excites your team and inspires clients. Plus, there’s plenty more to love. The lounge, for instance, is decorated with custom art and our micro-roasted coffee bar even has barista service. We’ve considered every detail, adding a functional outdoor space, new mothers’ room, and a pet-friendly policy. Move into WeWork 901 Woodland and you’ll be whistling while you work.

Ubicacions properes