615 S College St

615 S College St
   Charlotte, NC 28202

4.74 47 Reviews

615 S College St
615 S College St
615 S College St Charlotte NC 28202
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Façana de l'edifici
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Front Desk
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Terrace

Shared Workspace at Stonewall Station

Located near uptown, WeWork Stonewall Station brings thoughtful shared workspace to one of the most sought-after cities in the country. We’ve transformed two floors of this gleaming, glass-front building into the ultimate Charlotte office space, with unique areas for coworking, focusing, and meeting. We’re directly off the light rail stop at Stonewall Station, have an attached parking lot, and offer bike storage, making for convenient commutes however you travel.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

des de 620 $/mes

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

des de 470 $/mes

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Ubicació

615 S College St Charlotte, NC 28202
 • Trànsit proper

 • metro icon
  Right off the Stonewall Station stop off the Lightrail.
 • parking icon
  Parking available.
 • freeway icon
  Interstate 277
 • bike icon
  Bike storage available.

Serveis

 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Cuina
 • Treball cooperatiu a 615 S College St
  Terrace

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Espai exterior

  Des de balcons fins a terrats, els nostres espais a l'aire lliure són espais cuidats ideals per prendre un cafè, fer ioga, dinar o celebrar-hi reunions individuals.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Gimnàs

  Si el fer esport t'ajudar a fer la feina, gaudeix d'un gimnàs dins del mateix edifici o dins del complex d'edificis.

 • Aparcament

  La vida és massa curta per perdre-la buscant lloc per aparcar. Desplaça't a la feina com un professional gràcies a la teva plaça de pàrquing. Els preus varien segons la ubicació.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.


Serveis inclosos

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

Events at 615 S College St

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • WeWear Green
 • Get Social With Us
Som aquí per ajudar-te
Lonjezo M.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Google Reviews

4.74 47 Reviews

Clint Boland
August 18, 2019
This place is amazing! I highly recommend WeWork if you want an office in the heart of the city and tons of amenities and networking opportunities. I have been at this location since they have opened over two years ago. It’s definitely ... Read more This place is amazing! I highly recommend WeWork if you want an office in the heart of the city and tons of amenities and networking opportunities. I have been at this location since they have opened over two years ago. It’s definitely paid for itself in productivity, networking opportunities and the joy of having my own place in Uptown Charlotte, that fits into my budget. The staff here are very attentive to your needs and the amenities are really hard to beat, also having access to WeWorks all around the globe makes this a no-Brainer for my company.
Lydia Nieves
22 de setembre de 2018
Awesome co-working space. Great customer service. Alex is the best.
Tom Cullen
25 de setembre de 2017
I love this place. It's a great work environment with excellent facilities, refreshments, and friendly and helpful staff. I am fortunate enough to be able to work here whenever I'd like. I bring guests regularly who are amazed at the ... Read more I love this place. It's a great work environment with excellent facilities, refreshments, and friendly and helpful staff. I am fortunate enough to be able to work here whenever I'd like. I bring guests regularly who are amazed at the decor and setup. Every office should look like WeWork.
Chinonso
5 d'octubre de 2017
This place is great, and it's central to the city!
Houston Millsap
1 d'octubre de 2018
Great amenities. Nice casual environment to relax at after work or during lunch breaks.
Etan Siwel
14 de juny de 2018
Great place to work, close to everything!
Cumhur Yuce
11 de juny de 2018
I highly recommend this place if you're looking for a new office. The crew is fantastic and incredibly involved and helpful. The beer selection at the mini bar is always really good and the kombucha, usually from Lenny Boy, is simply ama... Read more I highly recommend this place if you're looking for a new office. The crew is fantastic and incredibly involved and helpful. The beer selection at the mini bar is always really good and the kombucha, usually from Lenny Boy, is simply amazing. Location is also great, as the Stonewall Lightrail Station is simply downstairs, while you're in Uptown and food options are plentiful and really good. Again, I highly recommend this place.
David Tunstall
16 d'octubre de 2017
I really like this space. The community managers are great and there are adequate amount of conference rooms.
Kelly Lowe
23 de maig de 2018
Beautiful venue with lots of little nooks to hide away and work alone as well as larger spaces to work in groups. This is what co-working should look like.
Lee Watkins
22 d'octubre de 2017
Amazing coworking space. Everything that is great about millennial workers is here.
Vicki Sloan
22 de setembre de 2017
I absolutely love this place. I wish my job was remote so I could justify working here. Really cool space, big windows so you don't fill enclosed in, plenty of amenities food and drink. The elevator is pretty cool too; you press your flo... Read more I absolutely love this place. I wish my job was remote so I could justify working here. Really cool space, big windows so you don't fill enclosed in, plenty of amenities food and drink. The elevator is pretty cool too; you press your floor number BEFORE getting on the elevator- it takes some getting used to lol
MATTHEW LASKOVICS
March 9, 2018
Great place great people!
Tim Guercio
April 15, 2019
Have a space here and it’s really awesome. Would not want to work anywhere else. Great people, helpful community managers and has everything I need for success!
Brennen Smith
December 1, 2017
Love this place and the staff. They do a wonderful job creating a welcoming and fun atmosphere for everyone. Highly recommend this place if you’re looking for a coworking space. I won’t be working out of coffee shops again anytime soon. ... Read more Love this place and the staff. They do a wonderful job creating a welcoming and fun atmosphere for everyone. Highly recommend this place if you’re looking for a coworking space. I won’t be working out of coffee shops again anytime soon. Come take a tour. You’ll be amazed!
Joann Guinn
18 de juny de 2019
Ok

Load more

Why WeWork Stonewall Station for Charlotte Office Space?

Charlotte’s rich history is steeped in Victorian homes, car racing, and big business. Today, it boasts one of the greenest urban tree canopies in the country. Our designs bring Charlotte’s breath-of-fresh-air into growth-friendly workspace. NASCAR and neon informed our graphics and furniture, while brass fixtures add pops of sophistication. Beyond WeWork’s hallmark amenities like stocked kitchens, event space, and new mothers’ room, enjoy fantastic views from the ninth floor balcony or an onsite shower after using the fitness center. To get your wheels spinning in a city that’s developing at lightning speeds, join us at WeWork Stonewall Station.

Ubicacions properes