Byggnaden fylls snabbt - gör din begäran.

600 California St

600 California Street
     11th Floor
     San Francisco, CA 94108

4.7 | 88 reviews

Är du intresserad av den här byggnaden?

Se tillgängliga utrymmen och boka online.

Visa tillgängliga arbetsutrymmen

Besök den här byggnaden personligen i enlighet med våra nya säkerhetsåtgärder.

Byggnaden fylls snabbt - gör din begäran.
Boka en rundtur
Boka en rundtur

Vi värnar om din hälsa och säkerhet. Därför har vi tagit fram riktlinjer för rundturer för att se till att det känns tryggt att besöka våra utrymmen.

För- och efternamn.
Vi behöver detta för bekräftelser.
Ge oss ett sätt att ta kontakt.
Hur många personer behöver arbetsutrymme?
Genom att klicka på knappen ovan godkänner du våra Villkor och har läst och förstått vår Integritetspolicy
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Rendering som visas: Gemensamt utrymme
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Rendering som visas: Gemensamt utrymme
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Rendering som visas: Gemensamt utrymme
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Rendering som visas: Gemensamt utrymme
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 600 California St Delad arbetsplats
  Gemensamt utrymme
 • 600 California St Konferensrum
  Konferensrum
 • 600 California St Konferensrum
  Konferensrum

Tillgängligt arbetsutrymme

Hur många personer behöver få plats?
Tänk på: För att hålla avstånd på arbetsplatsen rekommenderar vi dig att välja ett utrymme som rymmer dubbelt så många personer som ska närvara.
Privat kontor

Låsbara kontorsutrymmen för team av alla storlekar

1

från 1 160 $/månad

Privata skrivbord

Skrivbord i ett delat, låsbart kontor

från 1 010 $/månad

Hot Desk-medlemskap

Behovsanpassad tillgång till ett delat arbetsutrymme och gemensamma utrymmen

Plats

600 California Street 11th Floor San Francisco, CA 94108
 • Närliggande transporter

 • metro icon
  Embarcadero Station, Montgomery Street Station
 • parking icon
  Reserved spaces ($400/month)
 • freeway icon
  Columbus Ave, Highway 80, Highway 101
 • bus icon
  Multiple, but California and Kearny is right across the street
 • bike icon
  Storage available

Faciliteter

Uppdaterade för din hälsa och säkerhet

 • Utökad städning
 • Automatiska, sensordrivna behållare
 • Förbättrade HVAC-rutiner
 • Servicehundar är tillåtna
 • Utomhusutrymme
 • Cykelförvaring
 • Amningsrum
 • Friskvårdsrum
Bättre hygienrutiner

Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.

Personligt utrymme prioriteras

Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.

Skyltar med riktlinjer

Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.

Hygienutrustning

Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.

Förbättrad luft

Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.

Läs mer ➝

Creating a healthier workplace

Med anledning av Covid-19 förbättrar vi våra hygien- och säkerhetsstandarder så att du ska slippa oroa dig.

Läs mer ➝
Bättre hygienrutiner
Vi rengör oftare och mer intensivt för att värna om våra medlemmars och anställdas hälsa.
Personligt utrymme prioriteras
Vi har anpassat avståndet mellan sittplatserna i delade utrymmen så att våra medlemmar kan jobba som vanligt samtidigt som de håller fysiskt avstånd till varandra.
Skyltar med riktlinjer
Vi har satt upp strategiskt placerade skyltar med påminnelser om hur och när man ska hålla avstånd till varandra och vilka hygienrutiner man bör tänka på.
Hygienutrustning
Vi har försett våra lokaler med nytt material och ny utrustning så att våra medlemmar kan hålla utrymmena hygieniska och rena.
Förbättrad luft
Vi maximerar användningen av utomhusluft, utökar den schemalagda ventileringen när det är möjligt och samarbetar med våra hyresvärdar för att följa riktlinjerna gällande luftkvalitet från CDC och ASHRAE.
Läs mer ➝
Här för att hjälpa
Ryan M.

Gruppledningsteamet ger en personlig, professional touch åt varje WeWork-byggnad och strävar efter att skapa möjligheter åt medlemmar på alla möjliga sätt.

What people are saying

4.7 | 88 Google reviews

Jay Lee
January 8, 2020
(Translated by Google) Good common space (Original) 很好的共同空間
Phoebe Stoye
January 7, 2020
The staff & community has been amazing here -- in between informal hangouts and lunches, to fun events, they really make an effort to make everyone feel included! I feel lucky to have joined this WeWork location
Theresa Dela Cruz
December 27, 2019
Love this WeWork because the team that runs the joint is always on point and truly exceptional. They make coming into the office a delight and throw amazing gatherings for the building. Compared to other spots I've been too, 600 team is ... Read more Love this WeWork because the team that runs the joint is always on point and truly exceptional. They make coming into the office a delight and throw amazing gatherings for the building. Compared to other spots I've been too, 600 team is the best.
Charlie Macko
December 27, 2019
Love this place! It's like being on vacation all the time! The staff is so helpful and takes pride in their work. It shows.
Brittney Miller
December 21, 2019
I love this location! Everytime I come here there are great amenities like water with fruit, snacks, coffee, tea, and candy. The view from the roof is amazing and they provide blankets for when it's cold outside. The staff is outstanding... Read more I love this location! Everytime I come here there are great amenities like water with fruit, snacks, coffee, tea, and candy. The view from the roof is amazing and they provide blankets for when it's cold outside. The staff is outstanding! I met Nerissa at the front desk and she was very friendly and accommodating. Thank you 600 California WeWork!
Jon Carpenter
December 21, 2019
Best WeWork ever
Gordon Lewis
December 20, 2019
What an amazing group of people they are! The community team @ 600 California have made me feel welcome since the very first day we opened our office. I can't thank them enough for their support and the great experiences they provide eve... Read more What an amazing group of people they are! The community team @ 600 California have made me feel welcome since the very first day we opened our office. I can't thank them enough for their support and the great experiences they provide every week!
Tanya Gabriele
December 20, 2019
Great community team that goes above and beyond. Very welcoming, positive and upbeat environment with lots of great community events.
Ariana Bottlewalla
December 20, 2019
One of the most amazing places I have ever worked! The WeWork staff is so helpful and welcoming.They have created a work environment that I am truly excited to be apart of!
Amber Morey-Wu
December 20, 2019
The team at 600 California WeWork is fabulous! Always ready to help, full of positive energy and just generally friendly and fun. Thank you for helping my company Imgur feel at home in our first year at WeWork.
Robert Werner
December 20, 2019
The last 5 months of 2019 were my first time working in a co-working space. My location was the WeWork office at 600 California. It has been a splendid experience. The WeWork team at our location is top notch, always upbeat, and quick... Read more The last 5 months of 2019 were my first time working in a co-working space. My location was the WeWork office at 600 California. It has been a splendid experience. The WeWork team at our location is top notch, always upbeat, and quickly attending to every request that me and my colleagues have!
Amy Wilson
December 20, 2019
We've had nothing but great experiences with the staff at 600 California. They are responsive, friendly, creative, and helpful!
Laura Faulkner
4 november 2019
I was staying up the hill at the Ritz-Carlton. The staff at this WeWork location made me feel welcome to work here during my visit to San Francisco. The energy in this location is contagious! I was able to list a property back in my home... Read more I was staying up the hill at the Ritz-Carlton. The staff at this WeWork location made me feel welcome to work here during my visit to San Francisco. The energy in this location is contagious! I was able to list a property back in my home state and also successfully negotiate 2 house sales! The outside deck is huge and provides some needed fresh air and sunshine. I was able to network with various people from other companies working in this location. Stepping out the door to wonderful restaurants in Chinatown and the Financial district was the icing on the cake. I will definitely work here again next time I'm in SF!
Keverne Denahan
16 oktober 2019
My company, KardZee, and I LOVE being a part of WeWork, and this location is perfect for us. We changed the direction of our company and got new business because of the amazing people we met at Happy Hours and networking in general whic... Read more My company, KardZee, and I LOVE being a part of WeWork, and this location is perfect for us. We changed the direction of our company and got new business because of the amazing people we met at Happy Hours and networking in general which is easy to do here. The staff is always fabulous and when Reno, our Black Lab was on the planet, he was always greeted with open arms and hearts. We feel like family when we come here. A 5 star experience for KardZee.
April Zhang
11 oktober 2019
cool office! love it. vibrant colors, cozy rooms.
Load more

Finding Your Next Coworking Space in FiDi SF

In contrast to its happening location, this San Francisco FiDi coworking space is home to a relaxed vibe and a productive atmosphere. The seven floors dedicated to WeWork consist of roomy offices and inspiring communal spaces that are perfect for businesses of all sizes, from scrappy startups to established companies. Located on the border of Chinatown, the incredible range of cuisine nearby means no more boring lunches at your desk. One of the city’s iconic trolleys runs right in front of the building along California Street, making it easy to get to work each day. For a tight-knit community, easy access to dining and transportation, and all the amenities you need to run your business, this coworking space is hard to beat.

Why WeWork for Shared Office Space in FiDi

At WeWork 600 California Street, enjoy a workday filled with stunning views of the city through the building’s massive windows and host networking events on our spacious outdoor patio. Your team will love working in FiDi, a 9-5 neighborhood known for its fast pace and juxtaposition of breezy sightseers and busy suits. Our shared office space comes fully equipped with need-to-have amenities like high speed internet and printing, as well as nice-to-have perks, like an unlimited supply of micro-roasted coffee and helpful onsite staff. The cherry on top is the wide array of art that fills the space, including a photo collage of San Francisco’s famed street signs and bold hand-painted murals. When you join WeWork, you’ll have inspiration and space to create, as well as a vibrant community in the heart of FiDi. Book a tour today and experience it for yourself.

Byggnader i närheten