8 Devonshire Square

8 Devonshire Square
   London EC2M 4PL
8 Devonshire Square
8 Devonshire Square
8 Devonshire Square London EC2M 4PL
Nom i cognoms.
Ho necessitem per a les confirmacions.
Indica'ns com posar-nos en contacte amb tu.
Quantes persones necessiten espai de treball?
Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat
 • Treball cooperatiu a 8 Devonshire Square
  Façana de l'edifici
 • Treball cooperatiu a 8 Devonshire Square
  zona comuna
 • Treball cooperatiu a 8 Devonshire Square
  zona comuna
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Oficina privada
 • Treball cooperatiu a 8 Devonshire Square
  Hot Desks
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Sala de conferències
 • 8 Devonshire Square Reception
  Bar de la comunitat
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Cuina
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Booth
 • Sala de conferències de 8 Devonshire Square
  Sala de conferències
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Cabines telefòniques
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Impressió

Office Space & Coworking at Devonshire Square

Make your entrepreneurial dreams a reality at our office and coworking space near Liverpool Street. Moving between 10 full floors, you’ll find art-filled business lounges, bookable meeting rooms, and sleek private offices. Commuting is a breeze with easy access to Liverpool Station. Four-legged friends are welcome, too. Need a break between meetings? Take a walk to Spitalfields Market or release some competitiveness in our onsite gaming arcade. No matter the size of your team, WeWork’s agreements make it easy to put down roots in Devonshire Square, offering month-to-month flexibility and options for expansion at this location, and beyond. Home to innovators in media, technology, and the arts, our office near Liverpool Street is the place to be. Schedule a visit today.

Lloc de treball disponible

Quantes persones necessiten espai?
Oficines privades

Espais d'oficina tancats amb clau per a equips de totes les mides

1

from £1,000/mo

Taules dedicades

Espai d'escriptori en una oficina compartida tancada amb clau

Afiliació Hot Desk

Accés sota demanda a un espai de treball compartit i a les àrees comunes

Taula de laboratori

Espai de treball, tutories i educació per a empreses emergents joves

Posa't en contacte amb nosaltres

Ubicació

8 Devonshire Square London EC2M 4PL
 • Trànsit proper

 • metro icon
  London Liverpool Street, Fenchurch Street and Bank

Serveis

 • 8 Devonshire Square Reception
  Bar de la comunitat
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Cuina
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Booth
 • Sala de conferències de 8 Devonshire Square
  Sala de conferències
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Cabines telefòniques
 • 8 Devonshire Square Office Space
  Impressió

Les singularitats d'aquest edifici

 • Emmagatzematge de bicicletes

  Zona d'aparcament de bicis perquè la teva preciositat de dues rodes estigui segura dins de l'edifici.

 • Espai per a esdeveniments

  Amb projector, sistema de so i controls d'il·luminació, les sales es poden modificar fàcilment per a les reunions dels membres.

 • Sala de benestar

  Tant si ets una mare lactant, como si necessites resar o meditar, pots gaudir d'aquesta sala tranquil·la amb pany.

 • Amics dels gossos

  Fer la teva millor feina acompanyat del teu amic pelut de quatre potes? Aquí els gossos són benvinguts.

 • Dutxes

  Les persones que venen amb bicicleta a treballar o que gaudeixen practicant esport al dematí poden refrescar-se fàcilment amb les dutxes de la ubicació.

 • Jocs recreatius

  De vegades, l'única manera de ser productius és fer una pausa i jugar.

 • Sala de criança

  Un espai privat que pot tancar-se, segur i còmode dissenyat expressament per als nous progenitors, equipat amb una nevera i una pica per cobrir qualsevol necessitat.

 • Cambrer

  Si amb una tassa de cafè no en tens prou, deixa que un professional et prepari un caputxino, de franc, sempre que vulguis.

 • Cafeteria

  Fes que el cafè esdevingui una rutina gairebé mística amb una cafetera d'última generació. Algú vol llet espumosa?

 • Mercat de la sinceritat

  Amb una botiga a dins de l'edifici, sempre tens menjar i beure a mà si necessites recuperar energia.

 • Llum natural

  L'exposició a llum natural millora l'estat d'ànim, l'energia, la concentració i la productivitat.

 • Espai exterior

  Des de balcons fins a terrats, els nostres espais a l'aire lliure són espais cuidats ideals per prendre un cafè, fer ioga, dinar o celebrar-hi reunions individuals.


Serveis inclosos

 • Wi-Fi d'alta velocitat

  Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.

 • Personal in situ

  Amb anys d'experiència operativa i basada en el sector terciari, el nostre equip és a l'oficina de 9 a 17 h de dilluns a divendres, per ajudar-te amb tot el que necessitis perquè tot vagi com una seda.

 • Serveis de neteja

  Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.

 • Àrees comunes úniques

  El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.

 • Esdeveniments socials i professionals

  Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.

 • Cabines telefòniques

  En aquests còmodes espais semiprivats que trobaràs a cada pis, hi podràs dur a terme trucades i videotrucades amb total privacitat.

 • Impressores de primer nivell

  Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.

 • Sales de reunions

  Tens molt per escollir, des de sales amb pissarres i taules altes per fer pluges d'idees fins a sales de conversa per a reunions informals, passant per sales de presentacions amb projectors i altaveus i sales especialitzades.

 • Begudes gratis

  Mantén el nivell de cafeïna amb el nostre cafè microtorrat o amb una tassa de te, i no t'oblidis d'hidratar-te amb l'aigua refrescant de fruites que trobaràs a totes les ubicacions de WeWork.

 • Stocked kitchens

  Gaudeix d'aigua de fruita, cafè microtorrat i te gratis o prepara't el dinar gràcies a les neveres, els microones i els rentavaixelles de què disposem.

 • Gestió de correu i paquets

  Des de sobres fins a caixes i entregues especials, l'equip de la nostra comunitat està disponible per ajudar-te amb la gestió del correu i els paquets.

Events at 8 Devonshire Square

Tant si cerques coneixement, com inspiració o passar-ho bé, aquí sempre hi ha alguna cosa que val la pena. Fes una ullada als últims esdeveniments:

 • Kids Music Session with Llana Banana
 • Signature with Reset LND
 • Pilates with Founded Wellness
 • Zero Waste Holes and Seam Mending Workshop with Zero Waste Mindset
 • Kids Dancing with Debs
Som aquí per ajudar-te
Ryan W.

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.

Ressenyes de Google

Paul Crossman
February 27, 2020
Great coworking space, friendly people and great support team. Nothing is too much trouble and the WeWork team have been very supportive with my startup especially Holly, Nathan and Reg. A credit to WeWork!
Xavier Courtenn
22 d'octubre de 2019
Overall the package WeWork offer can be summed up in one neat abbreviation. Business services. Or BS as I like to abbreviate. I usually work at aldgate but I was drawn to DS and as I’ve said before, I could eat this all day. I get such... Read more Overall the package WeWork offer can be summed up in one neat abbreviation. Business services. Or BS as I like to abbreviate. I usually work at aldgate but I was drawn to DS and as I’ve said before, I could eat this all day. I get such a rush from all the BS at this place it’s quite overwhelming. I’m a very important cog in and I fit right in here at WeWork. I’m surrounded by like minded cogs who, whilst not as massive or able to handle as much torque as me, are still a great bunch of chaps who appreciate high grade BS just as much as I do. Sometimes I come in just to wander round the kitchen, make a few laps of the floor talking to the speaking clock, or just chew the fat with whoever’s listening. WeWork really caters for BS people like me. People who are so busy and so important we have to keep reminding ourselves by having the long phone calls, covering meeting room walls in post it notes, and paying for WeWork office space. That’s how we measure BS. I see a lot of alan sugar in myself in that respect, in my mind he’s the ideal man. Entirely focussed on BS’ing the world to eat out of his tiny cupped hands. I love the fact you can bring dogs in here. I’m way too much of a BS maestro to not own another life form. And being able to waft it round everyone here reestablishes the BS pecking order. The WeWork team are a great bunch of BS gurus. Too cool for the real none BS world. They’re great at validating the BS with some great BS offerings like yoga, beer and every Monday you get to scrap over soggy pastries. Naturally I come away mouth full of mini croissants. But the BS doesn’t get in the way of real work. I’ve worked in some seriously swanky places but this is the first office I’ve been in where the front desk staff dedicate 100% of themselves to the task of post. They’ve developed a BS solution and as a result only takes 2 days to get a letter from them once it’s hit the building! Service like that is what I’ve come to expect from the chief BS officer,Adam Neumann. Keep up the BS guys, you’re smashing it
steve carpenter
29 de setembre de 2019
I have been working at 8 Devonshire Square for 2 months now, since setting up my own consultancy. I currently use the hot-desking areas. The facilities are fantastic and the WeWork employees are even better. So helpful and accommodati... Read more I have been working at 8 Devonshire Square for 2 months now, since setting up my own consultancy. I currently use the hot-desking areas. The facilities are fantastic and the WeWork employees are even better. So helpful and accommodating, they literally could not do any more to help. There is a great atmosphere in the building and plenty of networking events and opportunities. I cannot recommend them highly enough (the free beer in the evenings always helps after a long day!).
Edward Curbison
3 de setembre de 2019
Great place to work, with an amazing support team. Special thanks to Adrienne for her diligence and efforts locating my missing trainers!
Ellie Hollier
7 de novembre de 2019
We moved our team into 8 Devonshire Square a few months ago and our experience so far has been fantastic! Not only are the facilities great but the WeWork team (especially Holly Farmer) have all been so incredibly welcoming and helpful, ... Read more We moved our team into 8 Devonshire Square a few months ago and our experience so far has been fantastic! Not only are the facilities great but the WeWork team (especially Holly Farmer) have all been so incredibly welcoming and helpful, they really do go above and beyond. Highly recommend!
Alvin Owusu
30 de maig de 2019
I've had a really positive experience since being here. I've attended events, held events, networked with amazing people, built friendships and the community team are the incredibly welcoming and they get things done. I'd most definitely... Read more I've had a really positive experience since being here. I've attended events, held events, networked with amazing people, built friendships and the community team are the incredibly welcoming and they get things done. I'd most definitely recommend!
Grind London
July 26, 2019
The team here at No8 Devonshire Square are brilliant, Nathan Lunniss is a great asset to this community, he is extremely helpful and always happy. In general everyone is very friendly - customer service is great. Thank you guys
melissa christie
February 26, 2020
The WeWork offices at 8 Devonshire square share an amazing vibe and friendly service. This is mainly done by its people and its a joy working here. Nathan and Holly who work in reception are doing a great job in making people feel welcom... Read more The WeWork offices at 8 Devonshire square share an amazing vibe and friendly service. This is mainly done by its people and its a joy working here. Nathan and Holly who work in reception are doing a great job in making people feel welcome and comfortable with any issues. I am very grateful to have such amazing people here! Many thanks to you!
Sophie Clay
July 22, 2019
A lovely building to work in. Everyday is made better and easier by the people that work here especially Nathan, who always has a smile on his face which is so infectious :)
Adel Khan
July 11, 2019
What a great place to work! It is such a hidden gem in the hustle and bustle of Liverpool Street. The atmosphere is so pleasant and is the perfect environment to feel comfortable and be productive. Also, a massive shout out to one of the... Read more What a great place to work! It is such a hidden gem in the hustle and bustle of Liverpool Street. The atmosphere is so pleasant and is the perfect environment to feel comfortable and be productive. Also, a massive shout out to one of the Wework members, Siobhan Cha Cha who surprised me one day with a box of delicious donuts! They really do go the extra mile here and I would highly recommend it for anyone looking for a new office!
Laura De Schivanovits
30 de maig de 2019
I am so happy I signed up to WeWork at 8 Devonshire Square, the team are great. Always friendly, supportive and willing to go the extra mile. It is a lovely co-working space, light and spacious with great meeting room facilities. There a... Read more I am so happy I signed up to WeWork at 8 Devonshire Square, the team are great. Always friendly, supportive and willing to go the extra mile. It is a lovely co-working space, light and spacious with great meeting room facilities. There are also fabulous events that take place (yoga, kickboxing, candle making) which is all part of the membership! Definitely recommend it for anyone looking for a co-working space.
Manisha Bajaj
July 8, 2019
What a pleausre to work in an office that you LOVE... actually it is so much than just an office, the space, the events, the mood and THE STAFF! Nathan and the WeWork boys and girls make sure everything is always in order. Thank you WeWo... Read more What a pleausre to work in an office that you LOVE... actually it is so much than just an office, the space, the events, the mood and THE STAFF! Nathan and the WeWork boys and girls make sure everything is always in order. Thank you WeWork WeLove you!
Wilde Wustie
22 de maig de 2019
Great location, nice offices, amazing views - genuinely the best environment!! The WeWork team are a delight to work with. Keep up the the fantastic work guys!
Samantha Dhaliwal
July 3, 2019
Love WeWork! Especially the team that runs 8 Devonshire Sq. Community Lead Holly Farmer goes above and beyond to ensure all clients in the building are happy - the WeWork team really do create a good positive sense of community, always n... Read more Love WeWork! Especially the team that runs 8 Devonshire Sq. Community Lead Holly Farmer goes above and beyond to ensure all clients in the building are happy - the WeWork team really do create a good positive sense of community, always nice to step out of my daily workload and learn about other industries and meet new people through their regular events. The place is always clean, vibrant and surprisingly motivating! I don't usually jump out of bed for work, but I do for WeWork. :-)
Ritesh Singhania
April 16, 2019
Irrespective of what stage you are in your start-up journey the best place to move into. It has the best people and vibe and everything one needs to build a company. Strongly recommend it!

Load more

Ubicacions properes