WeWork

349 5th Ave

349 5th Avenue New York NY 10016


Si fas clic al botó anterior, acceptes les nostres Condicions del servei i afirmes haver llegit i entès la nostra Política de privacitat.
WeWork es viu millor en persona!
Programa una visita més amunt. O truca'ns al: 646-491-9060

349 5th Ave

Manhattan, New York City

Adreça

Finding Empire State Coworking Office Space

WeWork’s Empire State coworking space is a six-level spectacle in one of Manhattan’s busiest commercial corridors. But it’s not just media and public relations companies that make their home here. A healthy range of companies from diverse industries have set up shop, large and small. Getting around couldn’t be simpler, with the N, Q, R, B, D, F, and M trains departing from Herald Square. After work, take your team out to karaoke at Radio Star to celebrate a big win, or choose from a great beer selection at the Ginger Man—both nearby. When you need professional amenities, a great location, and a friendly vibe, consider this New York coworking space.

Unique Office Space at WeWork Empire State

WeWork Empire State ups the ante with amenities and vibes you won’t find in other office spaces. Each floor has a different color scheme that permeates the space and adds tons of energy, reinterpreting architectural details in a fresh way. Need a pro-level recording studio for your company’s podcast? What about a screening room to present your latest campaign to prospective clients? Or maybe just a serene place to meditate? They’re all here at this New York coworking hub, plus plenty more. For one of New York’s most memorable views, look straight up: the Empire State Building sits just across the street. All in all, WeWork Empire State is exactly where you need to be.

Continua llegint

Què em costarà?

Taules
Starting Price?
Oficines privades
Starting Price?
1 Seient
820 $/mes
2 Seients
$1,570/mo
3 Seients
$2,220/mo
4 Seients
$2,500/mo
6 Seients
$3,450/mo

Ubicació

349 5th Avenue New York NY 10016
Trànsit proper
icon-Metro
B, D, F, M, N, Q, R, 6
icon-parking
GGMC Parking, located at 32nd & 5th ($31 for all day parking)
icon-highway
Lincoln Tunnel
icon-bus
M34
icon-Bike
There is a CitiBike station 3 blocks away, on 37th & 5th

Serveis de l'edifici

  • Esdeveniments socials i professionals
  • Des de tallers fins a panels amb líders de pensament i tastets de formatges, la nostra programació t'ajuda a nodrir una bona cultura d'equip.
  • Serveis de neteja
  • Durant tot el dia, el nostre equip de neteja ajuda a mantenir impol·lutes les àrees comunes, les sales de reunions i les oficines privades.
  • Internet d'alta velocitat
  • Connecta't amb cable a Ethernet o a un Wi-Fi segur, amb assistència de TI i funcionalitat d'inici de sessió de convidat incloses.
  • Personal in situ
  • El nostre equip està disponible durant tota la setmana, des del servei de recepció fins al suport personalitzat.
  • Àrees comunes úniques
  • El cor de les nostres ubicacions, aquestes sales són espais que recorden una sala d'estar i han estat dissenyades per a la creativitat, la comoditat i la productivitat.
  • Cabines telefòniques
  • Aquests espais insonoritzats ofereixen uns còmodes santuaris per fer trucades i videotrucades en privat.
  • Sales de conferències
  • Els espais de reunió dedicats inclouen equip audiovisual i detalls inesperats, com paper de paret personalitzat i taules de marbre.
  • Cafè microtorrat
  • Mantingues el nivell de cafeïna durant tot el dia amb un flux infinit de cafè acabat de torrar.
  • Impressió
  • Totes les plantes inclouen el seu propi espai equipat amb una impressora, subministraments d'oficina i trituradora de paper de primer nivell.
  • Aigua de fruita
  • Aigua de fruita refrescant perquè tant tu com els teus convidats us mantingueu hidratats durant tot el dia.

Unique Office Space at WeWork Empire State

WeWork Empire State ups the ante with amenities and vibes you won’t find in other office spaces. Each floor has a different color scheme that permeates the space and adds tons of energy, reinterpreting architectural details in a fresh way. Need a pro-level recording studio for your company’s podcast? What about a screening room to present your latest campaign to prospective clients? Or maybe just a serene place to meditate? They’re all here at this New York coworking hub, plus plenty more. For one of New York’s most memorable views, look straight up: the Empire State Building sits just across the street. All in all, WeWork Empire State is exactly where you need to be.

  • Sala de meditació
  • Honesty Market
  • With a convenience store right in your space, you’ve always got snacks and drinks at hand for a quick fuel-up.
  • Screening Room
  • Recording Studio
Som aquí per ajudar-te

Jeremy Seftel

Ciutat de Nova York

L'equip de Mànagers de la Comunitat afegeix un toc professional i personal a tots els edificis de WeWork i està compromés a apoderar els membres en tot allò que pugui.